Hodonínští Drtiči slaví triumf. Zastupitelé totiž hokejistům schválili dotaci ve výši tři půl milionu korun pro příští sezónu. A to i přesto, že klub ještě nevrátil do městské kasy milion, který si půjčil v červenci minulého roku. Splatit ho musí do konce března.

„Vrátí se nám milion nebo se překlopí v další dotaci a hokejisté tak dostanou dohromady více než čtyři miliony korun? Potom by měly být navýšeny i částky do ostatních sportů,“ uvedla při zasedání zastupitelstva svůj názor bývalá hodonínská starostka a občanská demokratka Milana Grauová.

Na to předsedkyně hokejového klubu Jana Gajošová odvětila, že peníze shání a půjčku zaplatí. „Chceme tak učinit i z toho důvodu, abychom před Hodoňany nevypadali, že zase chceme něco přesunovat a nezaplatit,“ ubezpečila zastupitele Gajošová. Jak dodala, v nejbližších týdnech bude jednat s potenciálními sponzory. „Pokud se nám nepodaří peníze sehnat, požádáme možná město o odklad splatnosti do léta. Chceme ale peníze vrátit. Nejsme žádní darebáci,“ bránila vedení klubu jeho předsedkyně.

Bývalý hodonínský místostarosta za Nezávislé Igor Taptič ale upozornil, že další dotace pro hokejový klub může znamenat překročení zákona. „Někteří se diví, proč sčítáme dotace do hokeje za poslední tři roky. Je to proto, že mohou odporovat evropské legislativě,“ upozornil Taptič.

Reklama pro město

V režimu podpory „de minimis“ totiž podle něj nesmí dotace jednomu příjemci za dobu předchozích tří let přesáhnout výši dvou set tisíc eur.

Podle vyjádření Gajošové si klub finanční hranici hlídá. „Peníze z města se mohou vyřešit i investicí do reklamy Hodonína, například na ledě,“ vysvětlila předsedkyně hokejového klubu.

Pro poskytnutí dotace hodonínským hokejistům nakonec po téměř jeden a půl hodinové bouřlivé diskuzi zvedlo ruku třiadvacet z třiceti přítomných zastupitelů. Proti hlasoval bývalý hodonínský místostarosta a lidovec Ladislav Ambrozek. Hlasování se nezúčastnili zastupitelé ze seskupení Nezávislí.

Právě Ambrozek vyzval Lubora Šimečka ze Šance pro Hodonín a komunistu Jiřího Pěnčíka, aby se kvůli střetu zájmů hlasování neúčastnili s tím, že jejich hlasy lidovci nahradí. Šimeček totiž v minulosti zastával funkci předsedy klubu a nyní je lékařem hokejistů. „Jsem řadový člen SHK občanského sdružení a necítím se být podjatý, protože dotace je pro společnost s ručením omezeným,“ reagoval na výzvu Šimeček. Také Pěnčík coby nový koordinátor sportu a marketingový konzultant SHK Hodonín hlasoval. Jak uvedl, s klubem nemá žádnou smlouvu a je zodpovědný pouze za koncepci sportu.

Hodonínští Drtiči tak v první fázi obdrží od města jeden milion korun. Další část dotace jim město uvolní až po kontrole financí klubu. Výsledky auditu však musí prokázat, že účetnictví je v pořádku.