„Nová pravidla skutečně nastaví zrcadlo. Ukáže se, zda peníze půjdou do sportu, nebo zastupitelé upřednostní školství, kulturu či folklor," domnívá se předseda Okresního sdružení ČSTV Miroslav Běťák, který nedávno apeloval na zástupce sportovních klubů, aby zastupitele v místech svého působení oslovili s žádostí o navýšení podpory. Jde totiž z větší části o peníze, které dříve přerozdělovala Saz­ka.

„O použití peněz se rozhodne, až skutečně přijdou," uvedl tajemník veselské radnice Jaroslav Miklenda. Připomněl přitom, že vůbec není jasné, o jakou sumu půjde. K dispozici jsou stále jen odhady. „U nás to má být podle nich jedenáct milionů, ale to je nesmysl. Za reálnější považuji tak pět až šest milionů," vysvětlil tajemník. Názor, že částky budou menší, panuje přitom na většině míst. Především proto, že v posledních měsících klesají počty výherních automatů, z nichž také putuje část peněz do zmiňovaného balíku. Peníze navíc mají radnicím chodit čtvrtletně a za letošek mají přijít ne čtyři, ale pouze tři splátky.

„V případě Kyjova má jít o více než sedm milionů," uvedl ministerský odhad kyjovský tajemník Milan Jagoš. „Zatím radní a poté i zastupitelé rozhodli o přibližně jednom milionu korun. Většina z něj půjde do fotbalu a basketbalu, část do takzvaného fondu solidarity," dodal Jagoš s tím, že i Kyjov s dalšími rozhodnutími zatím čeká.

Podle prvních plánů radnice měly první splátky mít už během dubna. To se nestalo. Další termín je polovina května. „To odsouvání není dobré. Vytváří to nejistotu. Jestliže se doba, po kterou se bude na peníze čekat, bude prodlužovat i dál, může to mít negativní dopady. Mám obavy, aby do té doby například od některých klubů neodešli trenéři, nebo aby dokonce některé menší oddíly neskočily," bojí se Běťák. Připomněl pak, že v okrese Hodonín se sportu věnují tisíce funkcionářů, většina z nich zdarma.

Podle něj nejde jen o dobrou vůli zastupitelů, zda sport podpoří nebo ne. „Nesmíme zapomenout na to, že jde i o velký majetek nejen sportovních organizací. Na mnoha místech jsou sportoviště v majetku měst či obcí. Potřebují peníze na údržbu a těch se nedostává," připomněl Běťák na co také lze peníze z hazardu použít. Tímto směrem plánuje jít například Hodonín.

„Jelikož není jasné, kolik peněz vlastně bude, bavili jsme se zatím pouze obecně. Zřejmě bychom tyto peníze směřovali do investic v oblasti sportu či kultury. Konkrétně nás například čeká oprava bazénu nebo kulturního domu. Z peněz z hazardu může být v podstatě takový fond pro tyto účely," nastínil místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek.

ČTĚTE TAKÉ: Bzenec přidá penize spolkům. Z hazardu