„Návrh rozpočtu počítá se zapracováním nového rozpočtového určení daní, které může posílit příjmovou stránku našeho města až o pět a půl milionu korun. Na straně druhé však dojde k očekávanému seškrtání státní dotace na školství a městskou knihovnu," sdělil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář s tím, že náklady spojené s provozem knihovny budou pro městský rozpočet znamenat další zátěž. Ročně má jít o částku kolem dvou milionů korun.

Veselí už proto například omezilo výdaje městského úřadu. „Rada také rozhodla o snížení počtu zaměstnanců. O jednoho člověka. Snažíme se peníze najít, kde se dá. Osekáváme všechny běžné výdaje tak, abychom nemuseli sahat na investice a abychom vše dokázali utáhnout," doplnil Kolář. Veselí má navíc v příštím roce splácet sedmnáct a půl milionu korun.

Přesto počítá s tím, že v příštím roce opět vyčlení po jednom milionu korun pro obě místní části Milokošť a Zarazice. Poprvé k tomuto kroku přistoupilo letos.

„Letos jsme za tyto peníze opravili zídku na hřbitově. V příštím roce ji chceme využít k opravě chodníků v Prostřední ulici. Chodníky se zde neopravovaly dlouhá léta. Pokud nám město dá možnost využít milion každý rok, mohli bychom je za tři čtyři roky pospravovat všechny," myslí si předseda Osadního výboru Milokošť Ludvík Luža.

Přestože to trvalo dlouhou řadu let, je rád, že se začalo myslet i na okrajové části. „Kdyby to tak bylo pořád, vypadalo by to tady nyní jinak," řekl Luža. Jak doplnil, pokud příští rok zbudou peníze, chce osadní výbor věnovat dvacet tisíc korun také na podporu plavání v místní škole. „Rodiče na to nemají peníze. Částka, kterou musí zaplatit je dost vysoká, protože už dětem na to, aby se naučily plavat, skoro nikdo nepřispívá. I proto jsme se rozhodli, že je podpoříme," uvedl Luža. Ten zároveň stále doufá, že se podaří získat dotaci na sál, který mohou místní využít za nepříznivého počasí.

Plány mají také v Zarazicích. Letos opravili chodníky v Cyrilometodějské ulici v Drážní ulici položili nový asfalt. Podle předsedy tamního osadního výboru Jiřího Pavky jsou s novinkou místní spokojeni. Důležité podle něj je, že lidé vidí, že se nemyslí jen na obnovu centra města.

„Trápí nás ale i špatná kanalizace pod jednou ze silnic, na to bychom ale potřebovali víc peněz. Problémem jsou i chodníky v havarijním stavu. Zkoušeli jsme sehnat dotaci i na multifunkční hřiště, nebyli jsme ale úspěšní. Přesto plánujeme dětské hřiště v Zarazickém centru. Na to je již zpracovaná projektová dokumentace," uzavřel Pavka.

Šest a půl milionu korun dá Veselí do grantů.