„Těšila jsem se, že budu v novém Penny dělat nákupy, protože doma to není nic moc,“ řekla zklamaně Marie Klimešová, která za prací do Bzence jezdí ze Strážnice a na otevření obchodního centra dlouho čekala.

Místní většinou posměšně poznamenávají, že při nedávném Bzeneckém vinobraní nebo Svatomartinských slavnostech Penny Market „dobře“ posloužil dojíždějícím, kteří nenašli místo pro své auto v postranních uličkách. Slavnostní otevření mělo být přitom už v dubnu, kdy byl supermarket také v podstatě hotový.

„Dodavatel stavby na sebe vyhlásil konkurs a nezaplatil přitom subdodavatelům Došlo tedy jen k předání stavby,“ řekl bzenecký starosta Pavel Čejka. Protože subdodavatelé měli podezření na tunelování hlavního dodavatele už dříve, většinou nedokončily práce kompletně, aby tak znemožnili kolaudaci. K té také skutečně stále nedošlo. Právě kvůli tomu je novotou zářící dům stále zavřený.

„Penny teď shání někoho, kdo by vše dokončil. Je to tak týden prací. Pak bychom mohli vydat kolaudační rozhodnutí a Penny by mohlo začít s vymáháním či případnými soudy s dodavatelem stavby,“ doplnil starosta. Podle něj by mohl obchodní dům otevřít ještě letos.

Řetězec také celou dobu musí zajišťovat hlídání areálu. Ten by při podcenění situace byl okamžitě cílem zlodějů.

Ani Penny samozřejmě nemá ze vzniklé situace radost. I přes dlouholeté zkušenosti a desítky postavených supermarketů v republice se s podobnou situací podle slov starosty setkalo poprvé. Nechce se k případu také už vyjadřovat pro tisk.

K tomu ovšem nedošlo ani tak kvůli situaci samotné, ale kvůli přístupu hodonínského týdeníku Naše, který podle slov Karla Reytta z oddělení expanze pojetím svých článku společnost Penny hrubě poškodil.

„Je to velmi komplikovaná situace. My jsme nijak nepochybili. Z posledního zveřejněného článku to vyplývalo spíše naopak. Proto jsme se rozhodli bzenecký případ více nekomentovat,“ vysvětlil Reytt.

Na obchodní dům Penny už dlouho čekají také lidé v Kyjově. Tam se na jeho stavbě začalo pracovat před měsícem.