Už více než rok se Bzenečtí ptají: kdy konečně otevře Penny? Obchodňák, na který léta čekali, stojí už od loňského dubna, ale prvního nakupujícího stále nepřivítal. Přestože sliby, že už bude čekání konec, padly vícekrát, tentokrát to vypadá, že otevření je skutečně na dohled.

„Pevný termín závisí už jen na úspěšné kolaudaci,“ uvedl David Kolář z oddělení marketingu Penny Marketu. Obchodní dům byl totiž vloni na jaře hotový jen zdánlivě. Uvnitř stavby bylo mnoho nedodělků, které najatí živnostníci a firmy odmítly dokončit. Nedostali totiž za práci zaplaceno.

Společnost A+R jako vlastník pozemků a investor objektu uzavřela smlouvu o dílo se společností Bauline. V průběhu výstavby se ale zjistilo, že společnost celou zakázku předala společnosti Cenex stavební. Právě ta neplatila subdodavatelům, kteří se na výstavbě prodejny podíleli. Proto byla smlouva vypovězena a A+R převzala rozestavěný a nezkolaudovaný objekt. Od listopadu loňského roku pak odstraňovala veškeré nedodělky. Nyní je hotovo. Do cesty se ovšem postavila zmíněná kolaudace.

„Kolaudace se uskutečnila před pár dny a z pozice našeho stavebního úřadu dopadla dobře. Proti byli ale bezpečnostní technici. Objevili nějaké nedostatky v dokumentaci,“ informoval starosta Bzence Pavel Čejka. Podle něj ale v této fázi jde už jen o formality. Skutečné otevření je tak otázka nejhůře několika týdnů.

„Náš zájem je, aby už obchodňák fungoval. Potřebujeme to. Že je ve Bzenci slabá konkurence se ukázalo například nedávno u večerky na náměstí. Nárazově slevnila rohlíky a ještě ten den slevila i jednota. Ta je ve městě dlouhodobě jedinou větší prodejnou,“ uvedl Čejka.
Bzenecký případ se stal odstrašujícím. I při nedávném projednávání chystaného supermarketu ve Vracově, byla jedou z prvních otázek na tamního developera, jestli nemá náhodou něco společného se stavbou Penny ve Bzenci.

„Šlo o první takovouto nepříjemnou zkušenost za dvanáct let historie společnosti Penny Market na území ČR. I na základě této skutečnosti jsme se rozhodli upravit naše interní postupy i smlouvy o dílo s našimi dodavateli,“ uvedl za Penny Kolář.

I když obchodňák brzy otevře, lapálie neskončí. Pozdějším otevřením prodejny vznikla společnostem A+R i Penny Market škoda, kterou budou na Bauline uplatňovat. Nebudou sami. Na své si chtějí přijít i místní firmy.
„Podali jsme trestní oznámení. Poslední zprávu máme, že vyšetřování převzala policie v Brně,“ poznamenal jeden z poškozených Pavel Radmil ze Bzence.

Poškození se cítí také budoucí zaměstnanci. Už dlouho dopředu měli slíbený nástup, ale stále nebylo kam. Mnoho z nich zásobovalo bzenecký městský úřad dotazy na novinky kolem stavby.

Budoucí Penny nabídne sortiment pro kompletní rodinný nákup od potravin, přes drogerii, až po spotřební zboží. Součástí diskontu bude i řeznictví Makovec.