Předsedkyně hodonínského sdružení Českého zahrádkářského svazu Božena Hamplová poukázala na to, že mezi ovocem sucho teď ničí asi nejvíce jahody. Jejich sběr začal teprve nedávno. „Jsou na tom asi nejhůře. Téměř nemá cenu je sbírat, jsou doslova uvařené. U zeleniny je situace podobná. Už nutně potřebuje vodu. Nemáme plodinu, kterou by sucho nezasáhlo," uvedla Hamplová.

Také zemědělci můžou z nádrží na dešťovou vodu jenom utírat prach. „Sucho nás velice ovlivňuje. Nedostatek vláhy se podepisuje na obilovinách a pícninách. Největší problém máme s hořčicí, kterou pěstujeme na padesáti hektarech. Jako jarní plodina vzešla jen v lehčích půdách, ale zatím neměla šanci se výrazněji vyvíjet. A teď už trpí nedostatkem vláhy," sdělil agronom čejčské společnosti Zenergo Miroslav Možnar.

Právě typ půdy je v podobných situacích důležitý. Vodu zadržují lépe hlinité a těžší půdy, naopak největší obtíže mají pěstitelé na písčitých půdách. „Těžší a hlinitá půda může být výhodou, stav je teď špatný úplně všude a delší dobu," upozornila Hamplová.

Podle hlavního agronoma Zemagra ze Strážovic Michala Malíka nejsou porosty na polích v takové kondici, v jaké by měly být. „Suchem jsou nyní ovlivněné hlavně obiloviny. Už lze pozorovat, že místy jsou zaostalé a nejsou v optimálním stavu," zhodnotil Malík.

Ředitelka Okresní agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková uvedla, že letošní jaro je na dešťové srážky velmi skoupé. „Sucho se proto již nyní projevuje u řady zemědělských plodin, u obilovin zasychá většina odnoží," sdělila Zimáková s tím, že naopak třeba starým vinicím se zatím daří dobře. Mají totiž kořeny hluboko, odkud získávají vodu.

V případě, že začne pršet, vinohradníci ale narazí na jiné potíže. Plísně. „Déšť bez poklesu teploty by mohl vytvořit vhodné prostředí pro peronosporu," upřesnil ředitel společnosti Zemědělská Čejkovice Tomáš Martinec. K rozvoji této choroby je totiž nutné, aby za čtyřiadvacet hodin spadlo alespoň deset milimetrů srážek a teplota byla okolo dvaceti stupňů Celsia.

Zapršet by mohlo koncem týdne. „V pátek očekáváme polojasno, odpoledne a večer převážně oblačno, místy přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi šestadvaceti a třiceti stupni," informovala Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Nedostatek vody lze na rostlinách poznat na první pohled. „Rostlina se brání proti suchu tak, že sroluje listy, aby ji slunce příliš nespálilo. Projev je dobře viditelný například na krmném hrachu. Ovšem ten se zatím jeví docela dobře," dodal agronom Zenerga Možnar.

MIROSLAV NOVOTNÝ