Kyjovský zahrádkář Blažej Zajíc 
v noci vstal a použil osvědčený trik. Postříkal vodou zeleninu na zahradě a uchránil ji tak před mrazy, které v noci ze čtvrtka na pátek dorazily na jižní Moravu a nemilosrdně spálily vinohrady a zahrady.

„Co je mokré, to nezmrzne," tvrdil Zajíc, kterému však pomrzly brambory na poli a očekává i poškozený vinohrad v Bohuslavicích. Podobně jsou na tom i další zahrádkáři, vinaři a zemědělci na Hodonínsku. Svaz vinařů ČR dokonce uvádí, že mráz způsobil největší škody na moravských vinohradech za posledních deset let. „Nejvíce je zasažené Slovácko a Hustopečsko a obecně všechny vinohrady v níže položených oblastech. Mráz se však nevyhnul ani Mikulovsku či Znojemsku. Předběžně odhadovaná výše škody na moravských hroznech bude asi pětadvacet procent oproti dlouhodobému průměru," stojí 
v tiskové zprávě svazu. To by znamenalo propad ve výnosech asi čtyři sta milionů korun a zřejmě i zdražení vína.

Podle tajemníka svazu Martina Půčka příroda podala nejpádnější důkaz o nesmyslnosti zavedení spotřební daně na tichá vína. „Vinice sice nejsou poškozené definitivně, ale úrodu to ovlivní. Naopak kdyby vymrzl v republice všechen ječmen, chmel či všechny švestky, pivovary a lihovary budou dál nerušeně vyrábět česká piva a destiláty z dovozových surovin," okomentoval další ránu moravskému vinařství, pro které je původ hroznů zásadní a které je zcela závislé na počasí.

Ztráty ve vinici už sčítá i vinař Jakub Šamšula z Čejkovic. „Mrazem je spálená opravdu hodně. V Čejkovicích jsou poškozené hlavně mladé výsadby, které trpěly už v poslední době suchem, a mráz je dorazil. Starší výsadba to zvládla lépe," řekl s tím, že na odhady ztrát je však ještě brzy.

Zemědělec Rostislav Ulman ze Strážnice přišel
o deset hektarů brambor, za jejichž vysazení a obdělávání utratí každoročně několik set tisíc korun. „Je to katastrofa. Jediný den a shoří mi deset hektarů. Dva hektary raných brambor už byly nachystané, aby začaly kvést. Byly to už statné rostliny. Budu muset počkat, až rostliny opět vyrazí listy," povzdechl si. Přesto si myslí, že přemrznutí brambor jejich cenu neovlivní. Uhman pěstuje ve velkém i česnek a cibuli. Ty se mu zatím zdají v pořádku. „U cibule přešlé mrazem se může stát, že začne kvést. V takovém případě rostlina vyživuje květ a ne samotnou cibulku, takže jsou plody menší," vysvětlil.

O moc lépe na tom není pěstitel česneku z Veselí nad Moravou Josef Machala. Z pěti a půl tuny sadbového česneku mu přes noc ze čtvrtku na pátek pomrzla více než polovina. „Polovinu pole jsme už zlikvidovali. Z druhé nám odcházejí další rostliny. Je to špatné. Pokud nebude dostatek sadby, tak to samozřejmě ovlivní i výslednou cenu sadbového česneku," uvedl zemědělec, kterého sadba česneku vyšla na osm set tisíc korun. U okurek měl větší štěstí. „Nakladačky jsme schovali. Vysadíme je nejspíš až v pondělí," dodal.

Podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu se podobný teplotní skok nemá v nejbližších dnech opakovat. Teploty se o víkendu dostanou nad dvacet stupňů.