Na papírové petici je podepsaných jen pár desítek lidí. Zato na onlinové je už přes patnáct set podpisů. Lidé tímto způsobem bojují za záchranu koní a jejich odebrání majiteli chovu na Růdníku ve Vacenovicích, Miroslavu Kantkovi. Podle mnohých z nich jsou jeho zvířata podvyživená a chybí jim základní péče. Někteří se dokonce domnívají, že jsou koně týrané.

Petici sepsala Dana Křižanová z Ratíškovic. „Stav, který je teď na farmě, trvá už několik let a nikdo s tím nic nedělá. Majitel sice dostal několik pokut, ale tím utrpěla jen zvířata. Proto jsem chtěla do jejich záchrany zapojit více lidí. Nechci, aby koně trpěli hladem," uvedla Křižanová.

Kromě petice, kterou mohou lidé podepsat ve Vacenovicích, Ratíškovicích, Hodoníně a Rohatci, založila i skupinu na sociální síti Facebook Pomoc pro Růdnické koně. Do té se přidala už téměř tisícovka lidí. Společně chtějí koním obstarat krmivo. „Chceme tímto způsobem koním pomoct, není to nic proti jejich majiteli. Abychom neměli zbytečné problémy, tak lidi upozorňuji na to, ať jim zatím nic nenosí," řekla Křižanová.

Ve Vacenovicích je zatím o podpisovou akci poměrně malý zájem. „Dali jsme u nás holkám z Ratíškovic pro petici prostor. Zatím ale na ní moc podpisů není," sdělila vacenovická starostka Jana Bačíková. V tamní Hospodě U Letochů ji zatím podepsalo kolem dvaceti lidí.

K situaci se Slovácku vyjádřil i majitel růdnického chovu. „Některé koně jsou hubené. Před rokem byla situace špatná, protože bylo málo sena a slámy. Celý případ bych nazval nafouklou bublinou. Na počet koní, které mám, jsou třeba tři nemocní, což je normální. Každopádně je mám pod kontrolou," vyjádřil se Kantek, který vlastní necelou stovku koní.

Upozornil také na to, že nemocnému zvířeti trvá poměrně dlouho, než se uzdraví. „Nemůžu je mít doma. Je jasné, že nemocný kůň je hubený. Po takovém ale nic nechci, je úplně v klidu. Když nemá žádné bolesti a netrpí, nevidím důvod, proč ho dát utratit," vysvětlil chovatel.

S argumentem, že je nedostatek krmiva, někteří chovatelé nesouhlasí. „Koně mám a rozhodně si nemyslím, že má pravdu," reaguje například Žaneta z Ratíškovic. jejíž příjmení redakce zná. I přes tyto reakce iniciativu veřejnosti chovatel vítá. „Někteří sem chodí a ptají se, jestli mohou dát koním třeba pečivo. Za takovou pomoc jsem samozřejmě vděčný," řekl Kantek.

Případ sleduje i jihomoravská Státní veterinární správa. „Stav koní by se měl zlepšit, krmení totiž chovatel nakoupil. Teď potřebujeme zjistit, proč jsou koně v takovém stavu. Mohou být totiž hubené i proto, že jsou nemocné, či napadené parazity. Naším cílem je ale vždy zabránit týrání zvířat a pokud k němu dojde, dosáhnout nápravy," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.

Pokud by se chovateli prokázalo týrání, na návrh veterinární správy mu může kyjovský městský úřad udělit pokutu či zakázat chov zvířat. „Pokud se prokáže týrání, může jít nejen o přestupek, ale i o trestný čin. Tím jsou případy týrání zvláště surovým způsobem a smrti zvířete. To pak viníkovi hrozí i trest odnětí svobody," dodala policejní mluvčí Kamila Haraštová.