„Místní vyhláška k regulaci hazardu a videoloterijních terminálů v Hodoníně nebyla vydaná. Současný nález ústavního soudu bude jistě další pobídkou k již probíhající diskusi k této problematice," uvedl hodonínský starosta Igor Taptič.

Podle vedoucího hodonínského odboru ekonomiky a financí Mariána Maňáka výsledek soudu dává městu možnost, že jakmile vydá vyhlášku omezující výherní automaty, tak bude platit hned dnem její účinnosti. „Nebudeme muset dávat žádnou přechodnou dobu. Zatím ale nemáme ani konkrétní návrh takové vyhlášky. Sice se o tom vedou debaty, ale je zapotřebí, aby shoda na omezení byla politicky široká. To proto, aby se po volbách nemusela měnit," vysvětlil vedoucí odboru s tím, že nárazové změny mohou mít výrazný vliv na podnikatele v tomto oboru. „Měli by vědět, že pokud do herny zainvestují, tak ji budou moci nějakou dobu provozovat," podotkl Maňák. Ten upozorňuje také na to, že město má při tvorbě obecně závazné vyhlášky několik možností omezení. „Jedna z nich je plošný zákaz, další je vyčlenění určitých lokalit nebo je možné omezit provozní hodiny, případně zkombinovat obojí. Myslím si, že taková vyhláška má mít i určitý časový předstih," nastínil možnosti vedoucí ekonomického odboru. Hodonínské příjmy z hazardu loni činily kolem dvaceti tří milionů korun.

O úplný zákaz hazardních her na území města již od února usilují Hodonínští i peticí, kterou podepsalo kolem šesti set lidí. Její organizátoři považují hazard za sociální zlo, které zasahuje všechny vrstvy společnosti, včetně dětí. „Rozhodnutí ústavního soudu vítáme. Je to dobrá zpráva, která dává větší pravomoci obcím. Nás však stejně čeká přesvědčit zastupitele o škodlivosti tohoto neetického podnikání, které již zničilo mnoho lidských životů a zejména rodin," konstatoval Pavel Raus, jeden z autorů petice a člen petičního výboru.

Ten už jednal kvůli omezení hazardu s hodonínským místostarostou Ladislavem Ambrozkem. „Domluvili jsme se, že bychom ještě do prázdnin, zřejmě v polovině června uspořádali kulatý stůl, kde bychom se i s majiteli podniků o té problematice pobavili," přiblížil místostarosta.

Petiční výbor nyní chystá i jednorázovou akci v centru města, která by petici zakončila. „Cílem akce je setkání s lidmi. Přivítali bychom životní příběhy lidí, kterých se hazard nějakým způsobem dotkl," uvedl Raus s tím, že v květnu plánuje předání petice hodonínským zastupitelům.

Regulaci hazardu podporuje i vládní Agentura pro sociální začleňování, která v Hodoníně působí. „Tento záměr se již podařilo zapojit do Plánu prevence kriminality města," uvedl zástupce agentury v Hodoníně Vladimír Kružík.