„O optimalizaci sítě středních škol a z ní vyplývajícího uzavírání osmiletých gymnázií se nevedla žádná veřejná ani odborná diskuze. Rozhodnutí krajské rady o takto citlivém bodu nebylo dostatečně oznámeno. Zcela postrádáme odbornou i veřejnou diskuzi a argumentaci k rozhodnutí, na kterých gymnáziích tento obor zůstane zachován, a na kterých bude zrušen,“ píše se v prvním bodu petice.

Její iniciátoři také považují rozhodnutí krajské rady za diskriminaci regionu Hodonínsko. „Třetí největší město kraje Hodonín se spádovostí nad šedesát tisíc obyvatel se tímto rozhodnutím stává pravděpodobně jediným v republice, kde tato forma studia přestane existovat,“ upozorňuje petiční výbor.

Na středeční schůzi přišlo také kompletní vedení hodonínské radnice, které také vyjádřilo nesouhlas s rušením místního osmiletého gymnázia. „Toto může být pouze první krok k úplnému zrušení hodonínského gymnázia a celý region do budoucna zůstane bez tohoto typu vzdělávání,“ vyjádřil obavu místostarosta Igor Taptič. Jeho kolega z radnice místostarosta Ladislav Ambrozek ale přítomné ubezpečil, že na hodonínském gymnáziu počítá kraj se zavedením šestiletého oboru.

Podle ředitelky hodonínského gymnázia Marie Zálešákové škola potřebuje minimálně dvanáct tříd. „Pokud by zůstaly pouze dvě třídy čtyřletého gymnázia a nebyla by jedna osmiletého nebo šestiletého, tak to skutečně znamená zrušení gymnázia, upozornila Zálešáková. Jak dodala, pedagogický sbor začíná intenzivně připravovat učební plány i pro šestiletý obor. Jak informoval jeden z iniciátorů petice Jiří Beneš, diskutující na středečním setkání se také shodli, že rozhodnutí kraje jde proti jejich vlastnímu kritériu vytvoření nabídky pro pět procent talentovaných dětí. „Při dodržení této kvóty by na spádovou oblast Hodonína příslušelo asi šedesát míst a nikoliv žádné místo, které je výsledkem rozhodnutí kraje,“doplnil Be­neš.

Ukončení podepisování archů petiční výbor předběžně stanovil k prvnímu únoru. Podporu petici vyjadřují lidé také na Facebooku. Petiční archy budou umístěny ve veřejných prostorách Městského úřadu a také hodonínského gymnázia.