Například v Mutěnicích už je jich přibližně šest set. „Dávali jsme ji k podpisu i při nedávné akci v areálu Búdy. Většinou se ale podepisují místní. Myslím, že v Mutěnicích dáme dohromady do konce května, kdy akce končí, tak tisícovku podpisů," uvedl předseda sdružení Búdy Mutěnice Vladimír Trávník, který doufá, že petiční akce pomůže zabránit tomu, aby připravovaná novela zavádějící spotřební daň na výrobu takzvaných tichých vín nevešla v platnost.

„Jde především o nás, malé vinaře, kteří vyrábíme ročně třeba jen tisíc lahví. Pro nás by zavedení daně ve výši plánovaných deseti korun na litr bylo likvidační," dodal Trávník.

I Blatnici pod svatým Antonínkem čeká brzy velká vinařská akce, při které místní vinaři otevřou své sklepy. I tam se pravděpodobně podpisové archy objeví. „Máme je ale na více místech v obci. Na obecním úřadě už je zaplněný první list podpisů," informoval vinař a současně starosta Blatnice Vladimír Hanák.

Ve většině vesnic o umístění petice informují obecní vývěsky, kabelová televize či rozhlas.

Archy se plní i v Čejkovicích, kde jsou k nalezení ve většině místních vinařských firem a také na obecním úřadě. Tam už je nyní odhadem podpisů více než dvě stě.

Oproti tomu pozadu je Bzenec. Tam byly v pátek na archu ležícím u vchodu na městský úřad pouhé tři podpisy.

Petiční akce organizovaná Svazem vinařů ČR a Jihomoravským krajem začala přibližně před třemi týdny. Archy s podpisy budou všichni spoluorganizátoři odesílat svazu vinařů. Podle slov tajemníka svazu Martina Půčka, je tam už nyní asi čtyři tisíce podpisů.

„Podpisy budeme shromažďovat určitě minimálně do konce května, dokud nebude na stole konkrétní návrh zákona. Myslím si, že deset tisíc jich bude určitě, a to už bude mít nějakou váhu," domnívá se Půček.

Vinaři chtějí počkat na legislativní návrh zákona. Jakmile se vládní materiál objeví v Poslanecké sněmovně, vyrazí do parlamentu. I s petičními archy. „Předpokládáme, že sněmovna by mohla návrh projednávat v červnu," odhadl tajemník.

Organizátoři petice v jejím textu uvádějí, že zmiňované zavedení spotřební daně vážně poškodí celý sektor vinařství a vinohradnictví v ČR, zejména v Jihomoravském kraji a to především v okresech již nyní postižených hospodářskou krizí. Důsledky tohoto opatření mohou podle nich dopadnout i na navazující obory, zejména v cestovním ruchu. Může ohrozit až devatenáct tisíc pěstitelů, kteří ročně vyprodukují hrozny ve více než miliardové hodnotě.

„Celý obor přímo zaměstnává asi dvacet tisíc pracovních sil. Jsou zde navazující obory jako gastronomie, turistika a cestovní ruch. Zavedení nenulové sazby spotřební daně z tichého vína by znamenalo vážné poškození celého tohoto sektoru," píše se v petici stejně jako to, že ani stát nebude mít z takového kroku velký přínos, protože výroba se vlivem nulové sazby v okolních státech přesune do zóny šedé ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ: Starosta Terezína: Určitě zvýšíme poplatek za psa