Příslušníci už zaběhnuté party dávali pokyny svým čtyřnohým přátelům a ti je bez reptání plnili. Jen Ferda lenošil. A jak by ne. Vždyť neuplynuly ani dva dny, co se pětiletý německý ovčák vrátil z chorvatského Samoboru, odkud si přivezl titul Mistr světa ve stopování. Teď byl na cvičišti velkým hrdinou.
„Jsou za tím tisíce našlapaných kilometrů a hodiny a hodiny práce,“ hladí láskyplně po srsti psího šampiona jeho pán, třiašedesátiletý Jan Pokorný.

Jak přiznal, psy miloval už v dětství. Pro klukovská alotria ale na ně neměl čas. Vážně to s nimi začal myslet až ve svých sedmadvaceti, kdy už měl vlastní rodinu a byl svým pánem.
„Koupil jsem si na zkoušku německého ovčáka a hned jsem začal s výcvikem. Jako člen svazu chovatelů a poté Svazarmu jsem s ním sice chodil na cvičák, ale postupovat jsem musel podle knížky. Můj pes se bál vlastního stínu, a tak jsem musel zvolit specifický přístup,“ líčí Pokorný.

Už první zkoušku ale podle něj pes udělal na výbornou a to neměl ani předepsaný věk. „Byl to rozený stopař. Nakonec i mě tato disciplína chytila tak, že se všemi dalšími psy jsem dělal už jen stopařinu. Ta nám šla nejlíp,“ prozrazuje.

Ze sedmi psů, které kdy měl, ale vycvičil jen čtyři. Ti ostatní údajně byli nevzdělavatelní, a tak fungovali jen jako kamarádi. To ale nebyl případ posledního z řady Pokorného psů Ferdy. I on se spolu se svým pánem vrhl na stopování a výsledek se dostavil: Na mistrovství světa záchranných psů v kategorii stopařů byl nejlepší, za což dostal zlatou medaili a nádavkem i pytel krmiva.

„Pracuji s ním denně. Nejdřív musím stopu našlapat a pak Ferdu na ni pustím. Pokud chce žrát, musí si najít snídani,“ říká zkušený kynolog, který nyní zakusil, jaké to je v cizí zemi stát na nejvyšším stupni vítězů. „Nejdřív mi to celé nějak nedošlo, ale když jsem stanul na bedně a začali hrát českou hymnu, moc nechybělo a ukápla i slzička,“ přiznal. Teď jen lituje, že jeho Ferda své umění už naplno nezúročí. Říká, že sám už má svůj věk a na velké zásahy se necítí. „Teď už to dělám jen jako sport. Pochopitelně, kdybych byl vyzván, abych šel hledat ztracenou osobu, tak to bychom spolu s ostatními vyrazili,“ ujišťuje.

Teď úspěšnou dvojici čeká mistrovství světa záchranářských družstev, na něž každá republika smí vyslat jen tři psovody. „Jsem mezi nimi a asi by tomu tak bylo i bez toho úspěchu v Chorvatsku. Protože Ferda je fakt dobrý,“ skládá hold svému příteli Pokorný.

BOHUNA MIKULICOVÁ