„Musela být po dvou dnech vyměněna kvůli pobouření veřejnosti. Podle kurátora hrozilo i trestní oznámení o takzvaném narušování mravní výchovy dětí a urážky věřících,“ uvedl umělec Raška, který pochází z Veselí nad Moravou. Malbu studoval jak v Uherském Hradišti, tak na Ostravské univerzitě.

Žena ve firmě kradla delší dobu. Foto: Policie ČR
VIDEO: Vagina jako skrýš pro peníze. Uklízečka kradla ve firmě na Ostravsku

Jak Petr Raška uvedl, je trojnásobným otcem a křesťanem. „Po vlastním uvážení jsem se nechal v dospělosti pokřtít. Díla nejsou myšlena jako rouhání, ale jsou snahou o procítění božího díla v jeho různorodosti a propojenosti s každým z nás a vším kolem nás,“ vysvětloval autor.

Jeho výstava Divide se Hodonínu oficiálně otevřela minulé pondělí. „Vernisáž byla v pořádku,“ připomněl malíř, který byl pak z další reakce podle svých slov překvapený. S tím, že tak poprvé došlo k odstranění jeho původně vystavovaných obrazů. Galerii tak opustila díla jako Bytosti, které bůh opustil, Kalvárie, Chrám, Pokora nebo Rudý drak.

A jaké tedy byly původní reakce? Tedy minimálně podle veřejně přístupné galerijní knihy, ve které je oproti jiným, předchozím výstavám k vidění nebývalé množství názorů. „Příšerné, jestli je toto vaše vizualizace psychických stavů, tak je důvod se obávat,“ stojí v jednom z příspěvků.

Další se zabývá, jak výběrem výstavního místa, tak tématem. „Vagína sem, vagína tam, vagína kam se podíváš,“ napsal další návštěvník.

Obrazy Petra Rašky pro původní verzi výstavy Divide v hodonínské galerii Vednevnoci.Obrazy Petra Rašky pro původní verzi výstavy Divide v hodonínské galerii Vednevnoci.Zdroj: Reprodukce se svolením Petra Rašky

Hned první den po vernisáži tak nebyl na rázné reakce chudý. „Takže si to shrňme: toto je dekadence, čili úpadek. Toto je satanismus v poměrně čisté, satanské verzi,“ uvedla do knihy jedna z příchozích, která následně poděkovala za výměnu obrazů.

Hasiči oznámili, co způsobilo požár v bytě na sídlišti v Hodoníně. Venku skončilo množství tiskovin.
Hasiči oznámili, proč začalo hořet na sídlišti v Hodoníně. Požár poničil byt

To se ale některým jiným návštěvníkům nelíbilo. „Je výrazem ubohosti a malosti zdejších poměrů, pokud byl autor přinucen vyměnit obrazy,“ stojí v podepsaném příspěvku uzavřeném apelem Hanba provinčnosti.

Mezi rozsáhlejšími příspěvky k expozici se vyjímá i jeden velmi krátký: „Výstava je parádní.“

Její současná podoba má být v galerii Vednevnoci k vidění do 29. března. Ředitelka hodonínské městské knihovny Petra Špačková, pod kterou galerie spadá, se ke změně v průběhu výstavy více nevyjádřila, ale potvrdila, že se původní obrazy minulou středu sundávaly.

Krom toho tři obrazy Petra Rašky jsou v Hodoníně vystavené také v nedaleké Galerii výtvarného umění. A to do 17. března v souborné expozici spolku Sdružení výtvarných umělců moravských, jehož je Petr Raška členem.