Upozornila, že nový provozovatel podniká v obci teprve čtyři měsíce a nemá důvěru místních. „Byla bych ráda, kdyby naše pošta zůstala státní jako dosud, myslím si, že pod soukromníkem nebude fungovat. Je možné, že pokud je nový majitel schopný, tak úkol zvládne, ale podle mě neví, do čeho jde,“ řekla Milada Martínková z Petrova.

Zastupitelé v dubnu nabídku na obecní správu pošty odmítli. Především kvůli značné zátěži pro obecní kasu. „Řádově jde o statisíce korun ročně – doplatek na plat zaměstnance a jeho zástup,“ vysvětlila starostka s tím, že se podobně zachovaly i obce v okolí, jako jsou Sudoměřice, Radějov či Kněždub.

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík uvedl, že státní podnik po rozhodnutí obce zveřejnil nabídku na tamní poštu. „Přihlásil se zájemce a po jeho prověření, s ním byla uzavřena smlouva o provozování pošty Partner,“ uvedl Vitík.

Jak upozornil i petrovský zastupitel Pavel Vojtek, tak jednání České pošty je v rozporu s memorandem z roku 2011, které podepsal její generální ředitel se zástupci republikového Svazu měst a obcí. V něm se také dohodli, že žádnou poštu bez souhlasu starosty dané obce nezmění na franšízu, tedy pobočku vedenou jiným provozovatelem. „Projekt Pošta Partner není rigidní, již v minulosti po jednání se zástupci svazu došlo k úpravě podmínek. Snížil počet sankcí či byly navýšeny peníze pro provozovatele,“ nastínil Vitík.

Právě na svazu i u sdružení místních samospráv nyní žádají Petrovští o pomoc. „Zastupitelstvo bude nadále hledat cesty, jak provoz služeb pošty v obci zachovat ve stávajícím stavu,“ dodala starostka. Petrov proto i nabídl vedení České pošty jednání o snížení nájmu obecních prostor, které ke svému provozu využívá.

Nová cyklověž u hodonínského vlakového nádraží.
Cyklověž v Hodoníně je postavená. Na otevření si lidé ještě počkají