Právě v neděli 2. září dojde k završení přibližně deseti let snah dostat ostatky generála z Francie, kde zemřel, do rodné vesnice.

„V kostele budou mít lidé od rána možnost si urnu prohlédnout. Slavnostní uložení ostatků této osobnosti začne mší. Přítomní se pak přesunou na hřbitov. Ostatky budou uloženy pod pomníkem v podobě dvou sloupů symbolizujících pohraniční pevnosti. Jeden sloup patří pouze našemu slavnému rodákovi, ten druhý dalším padlým z regionu," uvedl starosta Vlkoše Jiří Flora. Kdo se bude chtít s osobností generála seznámit blíže, může během dne navštívit i místní muzeum.

Momentálně se podle slov starosty ostatky nacházejí ještě v Praze u Vojenského historického ústavu. Do Vlkoše je ale osobně jeho ředitel převeze pravděpodobně v úterý.

„Na počátku všeho byl syn generála Ingra Jiří. V roce 2004 se mu po mnoha peripetiích podařilo ostatky nechat exhumovat a převést do České republiky," připomněl provozovatel vlkošského Military muzea Petr Něnička, podle nějž se nakonec do plánu uložení ostatků ve Vlkoši zapojilo nespočet lidí od zástupců legionářů přes vojenské historiky až po současného ministra obrany. Ti všichni také v neděli do Vlkoše přijdou.

Původně dokonce nebylo ani známé místo, kde byl generál v Paříži po své smrti v roce 1956 pochován. I to bylo třeba vypátrat.

Osobnost vlkošského rodáka ale přesahovala význam regionu. Zástupci Vojenského historického ústavu stejně jako armádní špičky určili za místo jeho posledního odpočinku Národní památník na Vítkově.

„Po čase, kdy se nic nedělo, se nakonec podařilo přesvědčit kompetentní osoby, že na Vítkově by byl jeho pomník jen jedním z mnoha, kdežto ve Vlkoši se mu dostane daleko větší pozornosti," uvedla současná zastupitelka a dřívější starostka obce Anna Čarková, která je moc ráda, že se podařilo dotáhnout vše do konce. „Sama jsem před lety byla soukromě v Paříži u generálova hrobu. Byl neoznačený a hodně zanedbaný. Už tehdy jsem si říkala, že ho musíme dostat domů," vzpomíná si dodnes exstarostka. To bylo ještě v době, kdy ani místní ve většině případů netušili, kdo to Jan Sergej Ingr je.

„To, že byl minulému režimu nepohodlný a emigroval, mělo svůj vliv. Lidé na něj zapomněli, jeho rodina měla kvůli emigraci problémy. Místní ho po letech vůbec neznali, nebo měli smíšené pocity. To se ale postupem času mění, hodně díky aktivitám Military muzea a jeho provozovatele Petra Něničky," vysvětlila Čarková. Zájem běžných obyvatel Vlkoše pak podle Petra Něničky hodně upoutala aktivita dalšího rodáka Karla Macháčka. Ten se zasloužil o to, že na budově obecního úřadu visí už několik let Ingrova pamětní deska.