„Závody v Panenských Břežanech a Bzenci budou produkci postupně omezovat především během posledního čtvrtletí a k jejich uzavření dojde na konci tohoto roku,“ oznámil mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko Martin Frýdl.

Důvodem je podle firmy dlouhodobá ztrátovost obou provozů. „Prostředky budeme investovat do dalšího rozvoje svých ziskových aktivit. Společnost na českém trhu dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky a rostoucí trend,“ uvedl mluvčí.

Vizualizace, jak by mohla trasa D55 v ptačí oblasti u Bzence vypadat.
Dálnice D55 na Hodonínsku zrychlí dopravu. Kvůli ptákům ji z části zakryjí

U závodu Pika Bzenec má rozhodnutí vedení společnosti dopad na necelé dvě stovky pracovníků. „Při tomto obtížném rozhodování se společnost Orkla snaží chovat ke kolegům maximálně otevřeně. Proto je o možných změnách informovala již v únoru, ačkoliv ještě nebyly finálně schválené. Celkově tak díky kombinaci včasného oznámení záměru a odstupného mají zaměstnanci na hledání nové práce k dispozici téměř celý rok,“ sdělil Frýdl

Podle něj je férové jednání s pracovníky pro firmu samozřejmostí. „Mimo jiné jim poskytne podporu při hledání nového zaměstnání a také je doporučí zaměstnavatelům v příslušných regionech,“ doplnil mluvčí.

Nová cyklostezka a její okolí ve Bzenci-Přívoze.
VIDEO: Moravská Sahara na kole? Díky nové stezce ve Bzenci jedou lidé bezpečně

Předseda nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu Tomáš Vančura o propouštění ve Bzenci ví, dokonce v končícím závodu mají svoji odborovou organizaci. „Je to smutné rozhodnutí firmy, ale musíme jej respektovat. Vše bylo se sociálním partnerem domluvené. Podle informací, které mám, je vše připravené na zavření,“ uvedl odborový předák.

S ukončením provozu Piky se tak s velkou pravděpodobností přesune produkce vyhlášených okurek značky Znojmia mimo Bzenec. „Výrobu značek produkovaných v Panenských Břežanech a Bzenci po uzavření závodů zajistí externí partneři,“ uvedl Frýdl.

Kde budou vyrábět?

Je podle něj pravděpodobné, že dodávky budou pocházet ze střední či západní Evropy. „Příslušné výrobky bude společnost Orkla Foods Česko a Slovensko nadále dodávat do tuzemské i zahraniční obchodní sítě ve stejné kvalitě a se stejnými recepturami jako dosud,“ dodal mluvčí.