Ta je mluvčí skupiny mladých, která na fóru téma navrhla. Podpořila ji velká část příchozích, návrh proto skončil dokonce na pátém místě. „Slovo piknikový zdůrazňuje to, že bychom nechtěli, aby tam lidé například venčili psy. Trávníky by měly být čisté a udržované, aby se tam daly strávit příjemné chvíle," vysvětlila členka studentského parlamentu.

Upozornila, že na projednávání přišla spolu s dalšími zástupci škol hájit zájmy mladých lidí. „Spojuje nás to, že v Hodoníně studujeme a zajímáme se o dění ve městě," uvedla maturantka, která inspiraci na piknikový park našla na školním výletě v Budapešti.

Jako druhý nejpalčivější problém označili mladí psí exkrementy v parcích. „I když to většina lidí po svých mazlíčcích sbírá, mnozí to nedělají a jen se vymlouvají, že si zapomněli sáček. Dříve v parku na Mírovém náměstí sáčky byly, ale pak se to tam kdovíproč zrušilo. Je tam úplný zákaz venčení psů," vyjádřila se Karanovičová.

Podle Dany Divákové z Národní sítě Zdravých měst ČR se mladí do veřejných fór úspěšně zapojují. „Ve většině případů mládež minimálně jedno ze svých témat prosadí, ale v Hodoníně jej podpořili i ostatní účastníci," poukázala Diváková z pořádající organizace, jejímž členem je Hodonín už sedmnáct let.

„Témata v Hodoníně byla trochu jiná. Většinou totiž mladí chtějí prostory, kde se mohou scházet, nebo zajištění brigád," doplnila.

Mezi nápady zástupců hodonínské mládeže se objevil i návrh na rekonstrukci dětských hřišť a parků. „Spousta z nich je v havarijním stavu, na betonu jsou třeba bubliny. Do parku za obchodní akademií chodíme v tělocviku, ale víc než sto metrů se tam běhat nedá, chodník je popraskaný," uvedla Karanovičová.

Studenti si také přáli propojit cyklostezky v Hodoníně, posílit hlídky městské policie, aby kontrolovaly majitele nepřivázaných psů. Ti jsou podle nich nebezpeční pro ostatní lidi a pro malé děti.

Veselí nad Moravou podobná fóra nepořádá. Každý měsíc ale má Hodinku se starostou, kam může přijít každý. „Hodně mladých lidí mluví do kultury. Ne že by něco požadovali, spíš se aktivně o kulturu zajímají a podporují ji. Město na to slyší. Díky nim se posunula k lepšímu," domnívá se mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

V Kyjově nedávno pro účel získávání názorů lidí rozjeli projekt nazvaný e- -participace. „Jde o on-line dotazník, kde se formou anket ptáme místních na to, co by chtěli ve městě změnit. Na našich stránkách nabízíme různé otázky, vyhodnocujeme je a výsledky prezentujeme na sociálních sítích nebo na setkáních s vedením města," informoval vedoucí organizačního a právního odboru kyjovského městského úřadu Filip Zdražil.

VLADIMÍR SALČÁK