Proč jste vstupoval do politiky?
V roce 2010 jsme ve Strážnici založili sdružení SPRONK, se kterým jsme kandidovali a uspěli v komunálních volbách. Coby hudebníci jsme byli krajně nespokojeni s tím, jak tehdejší vedení města přistupovalo ke kultuře.

Čím vás oslovili právě Piráti?
Tím, že si jako jediná strana uvědomují společenské, politické i technologické souvislosti jednadvacátého století. Je toho samozřejmě mnohem více – například kritický přístup, věcné vyjadřování nebo třeba transparentnost. Ale to pochopení reality doby, ve které žijeme, je pro mě zásadní.

Připravila vás práce v komisích městské rady na současnou „velkou“ politiku?
Trošku, přiblížila mi problémy malých měst a venkova, které chci ve Sněmovně řešit. Více mi ale daly mé další aktivity a zaměstnání, kde jsem úzce spolupracoval s kulturními institucemi, sociálními službami, nebo třeba malými firmami a pochopil specifika a potřeby daných oblastí.

Bude mít podle vás ještě v tomto roce ČR funkční vládu, a to jakou? Jaká je ideální varianta?
Myslím si, že Andrej Babiš chce tak moc vládnout, že se časem pustí i do velmi pragmatických a nečekaných řešení.

Za dveřmi jsou prezidentské volby? Proč jste nepostavili vlastního kandidáta, a koho podpoříte v přímých volbách hlavy státu?
Už před rokem jsme představili dvanáct požadavků na kandidáta, kterého bychom mohli “přijmout za vlastního”. Neobjevil se nikdo, kdo by je splnil. Takže to bude na rozhodnutí každého Piráta koho a jak podpoří.

Ve Strážnici už více než rok vyvolává vlnu emocí osud kapličky u Veselské brány. Jaké je podle vás nyní nejlepší řešení?
Nejlepší by podle mě bylo odsunout ji tak, aby mohla důstojně plnit svou původní roli – místo pro rozjímání a modlitbu. Tedy varianta, kde půjde vidět a zároveň v její těsné blízkosti neprojede desetitisíce vozů denně. Netrval bych úplně na přesném místě, to ať si určí památkáři a silničáři.

Čeká vás práce v parlamentu. Jak budete stíhat vaši současnou práci?
Ve svém stávajícím zaměstnání jsem ukončil pracovní poměr k poslednímu říjnu. Dále budu občasně spolupracovat jako živnostník na projektech zaměřených na nábory zaměstnanců a společenskou odpovědnost firem. Máme to tak všichni v našem poslaneckém klubu, abychom neztratili kontakt s realitou, jako se to některým politikům stává.

Cítíte po volbách pro Piráty úspěšných zájem o členství ve straně i na Hodonínsku? Kolik pirátů tady v posledních měsících přibylo?
Cítím, a to hodně. Celkově se nám v posledních týdnech přihlásilo dvaapůlkrát více zájemců, než kolik máme aktuálně členů.

Jste i v krajské komisi pro cestovní ruch. Jaký problém, který se dotýká i hodonínského okresu, v současnosti řešíte?
Neuznáváme sezení na více židlích, takže jakmile nalezneme u Pirátů náhradu, na tento post rezignuji. Nejaktuálnějším problémem je rozvoj destinačního managementu oblastí, který může velice pozitivně ovlivnit kvalitu služeb cestovního ruchu a tím zvýšit zájem turistů o náš region.

Jaké akce pro tento a příští rok připravujete se Spronkem ve Strážnici, případně okolí?
Osobně bych se rád vrátil k tradici Strážnických autorských čtení, něco mě napadá na duben příštího roku, jestli to klapne, bude to velké. Jinak těžko říct. Osmnáctého listopadu pořádáte koncert proti totalitě.

Proč jste si jako podtitul zvolili nenažranost Putina? A jak by poslanecká sněmovna měla vůči němu vystupovat?
Koncerty jsou čtvrtým rokem pořádány ve spolupráci s pražským undergroundem – vždy o den dříve probíhá obdobný koncert v Praze v klubu Vagon. Role České republiky nesmí být o tom, že budeme “snadnou kořistí”. Proto budeme ve sněmovně prosazovat posilování jak kyberbezpečnosti, tak i schopnosti občanů rozpoznat hrozby hybridní války – vzděláváním (informační a počítačová gramotnost) a transparentním informováním. To je univerzální řešení obrany nejen před Ruskem. Důležité je taky posilovat význam Evropy jako celku. Proto budeme tlačit na reformy EU směrem k větší demokratičnosti, posilování kontinentální obrany a užší ekonomické spolupráci.

Je podle vás současná strážnická kulturní scéna dostačující? Nechybí městu podle vás nějaká oblast?
Vždycky je co vylepšovat, ale myslím si, že máme být na co pyšní. A není to jen o folkloru. Dělá mi radost, jak významným místem na mapě scény tvrdší metalové hudby je strážnický Green Music Club. Těší mě také, co dokázala parta kolem Filipa Chluda s letním kinem. Celkově pozoruji, že se šikovní a aktivní lidé ve Strážnici “probouzejí” a moc se těším na to, co z toho vzejde. A také chystám pár překvapení.

Ve volném čase rád vaříte. Na jaký svůj pokrm, který zvládnete uvařit, jste opravdu hrdý?
Mám období, kdy si zamilovávám různé suroviny a různé techniky. Momentálně u mě nejvíc vede pomalu dušený hovězí krk na milion způsobů a trhané vepřové. Samozřejmě podzimní zelenina – různobarevné mrkve, dýně, černé ředkve. A nad tím vším – chilli.

A když pomineme vaše kulinářské umění, na čem si opravdu rád pochutnáte?
Tradiční české polévky, vařené hovězí, vietnamská kuchyně a cokoliv, v čem jsou rajčata a chilli.