To se ale příliš nelíbí opozici. Navrhuje použít žulu místo pískovce. Oprava je už ale nutná. „Schody se nachází v havarijním stavu," upozornil mutěnický farář František Putna.

První návrh na úpravu starých schodů vypracovala firma Atom Ateliér na konci ledna s předpokládanou cenou jeden milion čtyři sta tisíc korun. Už tehdy opozice proti výstavbě vystoupila. „Vadilo nám, že projekt měl jít z obecního rozpočtu, vlastníkem je přitom církev. Navrhovali jsme, aby větší část peněz dala právě ona a obec se jen podílela," uvedl zastupitel Josef Vagunda-Drgáč (Svobodní).

Stavební komise ovšem tehdejší záměr neschválila. „Chybělo řešení hydroizolace a statického zajištění opěrné zídky," vysvětlil stanovisko další ze zastupitelského sboru a člen stavební komise Přemysl Rozehnal (Svobodní).Do kostela sv. Kateřiny v Mutěnicích vede 52 betonových schodů. V současné době potřebují kvůli špatnému stavu přestavbu.

Na základě připomínek projektant své dílo přepracoval. Cena narostla na dva miliony korun. „Mezitím památkový úřad ustanovil nějaké podmínky. Po dohodě s tehdejšími zastupiteli jsme se rozhodli dodržet doporučení v otázce materiálu nebo třeba osvětlení. Po přidání všech těchto návrhů vznikl nový projekt s hodnotou tří milionů devíti set tisíc," přiblížil na čtvrtém zasedání volených zástupců obce místostarosta Mutěnic Petr Bíza (KDU-ČSL).

Kvůli změnám se posunul také začátek stavby. Ovšem ani upravená dokumentace nezískala stoprocentní podporu. „Nevím, kdo přišel s myšlenkou použít na výstavbu pískovec. Mnohem efektivnější i levnější je žula," poukázal Rozehnal.

Podle vedení obce ale trvají na pískovci památkáři. To potvrdil i kněz Putna. „Mají rozdílný názor v otázce použitého materiálu. To je bod, který se musí nejprve vyřešit," myslí si.

Případnou změnu přitom místostarosta nevyloučil. „Pokud na to památkáři přistoupí," podotkl s tím, že ještě je potřeba vyřešit majetkoprávní vyrovnání. „Také plánujeme další schůzku s projektantem," dodal Bíza.

Nárůst nákladů znovu otevřel i otázku, jak se stavba zaplatí. „V obecním rozpočtu jsme na ni vyčlenili dva miliony korun. Nyní hledáme i jiné možnosti, jak projekt zaplatíme," řekl místostarosta.

V úvahu připadá také příspěvek od Římskokatolické farnosti Mutěnice, která schody spolu s kostelem sv. Kateřiny vlastní. „Stále se jedná. Nejprve je nutné ujasnit, z čeho schody budou a jaká bude konečná cena. Pak to, jak ji zaplatit. Rozhodně je tu možnost, že bychom přispěli," přiblížil svůj postoj duchovní Putna.

Podle Bízy se obec pokusí získat nějaké peníze i z dotací. Rozehnal zase navrhuje sbírku, kdy se obyvatelé obce na stavbu složí. „Myslím, že aspoň půl milionu se určitě dá dohromady. A lidi si budou schodů vážit," předpokládá.

Kamenné kostelní schody v dnešní podobě má obec od roku 1926. Na jejich výstavbu přispěl deseti tisíci první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který v Mutěnicích nějaký čas žil s rodiči.

HANA NENIČKOVÁ