Připravovat chmelený mok pod osobitou značkou se rozhodli proto, že jim podle jejich slov chyběla piva dělaná s láskou. „Ve velikých podnicích mi to spíše připomíná chemickou laboratoř. Něco namíchají a vznikne z toho v uvozovkách pivo. V minipivovaru děláme nepasterizované a jen ze základních surovin," uvádí Lukács.
Minipivovary na Hodonínsku
Hodonín: Kunc, Rodinný pivovar Vojáček
Kyjov: Kyjovský pivovar
Dolní Bojanovice: Mazák
Ratíškovice: Na Mlýně
Bzenec: Pod Kněží Horou
Syrovín: Rodinný minipivovar Syrovar
Velká nad Veličkou: Velický Bombarďák
Nabízejí jedenáct druhů piv a experimentů se rozhodně nebojí. Zájemci si u nich mohou dát třeba Velický Byerische Weizen, což je pšeničné pivo s hřebíčkem a banánem. Inspiraci berou i z jiných zemí jako třeba u Velického Singlehop Kazbek. Jedná se o světlé svrchně kvašené pivo anglického typu. Podle Lukácse se lidé nových druhů nebojí. „Naši zákazníci rádi zkoušejí a objevují. Každou chvíli proto zkoušíme nějaké nové pivo. Na Horňácké slavnosti jsme například připravili devítistupňové," doplňuje s tím, že do budoucna mají v plánu nabídnout pivo z německého nebo novozélandského chmelu.
Na Hodonínsku se jen za poslední rok objevily ještě další dva nové malé pivovary. Loni v březnu v okresním městě oficiálně zatopil pod kotli Rodinný pivovar Vojáček. Pivo se tam vaří výhradně z českých surovin tradičním způsobem. „Regionálních piv je málo. Nabízí je jen pár hospůdek a lidi přitom stále lákají. I cizí chtějí ochutnat spíš místní pivo," řekl Jiří Morávek z pivovaru Vojáček.
V Kyjově na místě bývalého klubu 596 už od prosince funguje Kyjovský pivovar, který navázal na dlouholetou tradici pivovarnictví ve městě. Zlatavý mok se tam vařil od šestnáctého století. Momentálně tam návštěvníci ochutnají pět druhů piv. Nejstarší pivovar v okrese, hodonínský Kunc, vznikl už před jednadvaceti lety. Kromě toho domácí pivo vaří i ve Bzenci, Dolních Bojanovicích nebo v Ratíškovicích či v Syrovíně.
HANA NENÍČKOVÁ