Les plný houbařů a nikdo z nich netuší, že jim hrozí velké nebezpečí. Nebo ne?

Kdo se v minulých dnech vydal na houby do Ždánického lesa z vyškovské strany, objevil plakáty varující před nebezpečnými a hlavně přemnoženými divokými prasaty. Kdo šel na houby tamtéž, ale ze ždánické strany, o ničem neví.

„Pozor! Zvýšený výskyt černé zvěře. Nebezpečí napadení. Nevstupujte do houštin a po 17. hodině,“ píše se v hrozbě hned vedle odstavné plochy U Červeného kříže na hranicích Vyškovska a Hodonínska. Kdo tam a v blízkém okolí plakáty vyvěsil, nikdo neví.

„O podobných plakátech jsem neslyšel, ani jsem je neobjevil,“ uvedl revírník z Lovčic František Kopeček. Ani na kyjovské správě lesního hospodářství informace o hrozbách divokých prasat nedorazila. Vypadá to, že plakáty někdo vyvěsil jen v jednom místě lesa.

Lesníci na Vyškovsku o výzvách visících v lese vědí, ale podle šéfa bučovické lesní správy Otakara Pavlíka s nimi nemají nic společného. Honitbu, v níž se výstražné informace objevily, má podle lesního správce pronajatou firma Starex.

Zda je na stromy přišpendlili její zaměstnanci, se ale nepodařilo zjistit. Ředitel společnosti Zdeněk Král to odmítl potvrdit. „Všiml jsem si toho v honitbě Hradisko. Nejsem schopen k tomu poskytnout žádnou informaci,“ sdělil pouze Král.

V telefonickém rozhovoru přesto řekl, že si nemyslí, že by v dané lokalitě bylo zrovna málo černé zvěře.

Lesní správce Pavlík každopádně vyloučil, že by nájemce honitby mohl někoho omezovat ve vstupu do lesa v nějakou konkrétní dobu. „K tomu je oprávněný jen orgán státní správy lesů, a to ještě ze závažného důvodu, jako je třeba hrozba krádeží stromků před Vánoci,“ informoval Pavlík.

Někteří myslivci nad vzniklou situací kroutí hlavou. „Spíš než divočák v lese napadne někoho pes ve městě. Prase člověka cítí na dva kilometry a bleskurychle mizí. Kolikrát jste za život viděl v lese divočáka?“ ptal se třeba myslivec Marek Slanina, který s kolegy loví v honitbě v sousedství zmíněné.

Podle něj se černá zvěř člověku důsledně vyhýbá. Napadení hrozí jen v případě lovu, kdy může divočák zahnaný do kouta ze zoufalství zaútočit na myslivce. Nebo pokud někdo narazí na překvapenou bachyni se selaty. Ta jsou však podle něj v těchto dnech už odrostlá.

Přesto by si lidé měli dávat pozor. „Často podceňují situaci. Mají například navolno psy, kteří lezou do různých křovin. Pes přitom pro divočáka není žádnou překážkou,“ varuje předseda Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovan Mančík.

Je tedy možné, že plakáty mají jiný účel. „Myslím si, že to tam dal někdo, aby odradil houbaře, kteří teď hodně chodí po lesích. Mohou rušit zvěř i pokazit či znepříjemnit lov,“ řekl Slanina.

Zároveň odmítá, že by byla prasata výrazně přemnožená. „Je jich rozhodně dost, ale stavy se nijak zvlášť neliší od předchozích let,“ tvrdí.

Autoři: Zdeněk Šmýd a Michal Sklenář