„Bude to páchnout," shodují se místní, které redakce Hodonínského deníku oslovila. „Máme zkušenost z Čejče, kde bioplynka je. Smrdí to tam," uvedla například jedna z žen, která bydlí poblíž místa stavebního záměru. Vadí to i dalšímu z místních Františkovi Husárovi, který má kromě pachu i další výtky. Jako jeden z mála už o aktuálním záměru firmy Nestor Kea z Krumvíře slyšel. Ostatní si pouze pamatují záměr podnikatele z Čejče, který chtěl bioplynovou stanici v Terezíně stavět před časem.

„Taková věc sem nepatří," vyjádřil se Husár. Bojí se například o mostky, které kvůli většímu množství svodnic ve vesnici vedou přes mnoho cest, a jsou podle něj už teď přetěžované. Další firma zvýší dopravu těžkých aut a může to podle něj ještě zhoršit.

Jak se oslovení shodli, dopadne to s případným přesvědčováním místních stejně jako před dvěma lety. Tehdy se jasně vyjádřili, že takové zařízení v obci nechtějí, a to i přesto, že stavba stanice může přinést peníze do obecní pokladny. „No a? A co z toho budeme mít my?" zeptal se redaktora Hodonínského deníku jeden z místních s tím, že kvůli stavbě se podle něj bude muset kopat kvůli rozvodům či infrastruktuře, což bude obyvatele obtěžovat.

Představitelé obce ale mnohem reálněji vidí velmi špatnou finanční situaci vesnice. Se záměrem už vyslovili souhlas na posledním jednání zastupitelů. Peníze může vesnice získat už prodejem obecního pozemku severně od vesnice, kde má firma záměr bioplynku postavit. Obec chce tímto způsobem splatit část milionových dluhů, které činí několikanásobek ročního rozpočtu obce.

Terezín se s dluhy potýká několik let. Důvodem byla nepodařená investice do sociálních bytů. Obec proto čelila i exekuci. Pomohlo jí sedmapůlmilionovou půjčkou až ministerstvo financí.

„Ministerstvo na nás tlačí, abychom zvyšovali daň z nemovitosti nebo poplatek za psy," uvedl starosta Terezína Petr Hanák s tím, že obě tyto platby už obec zvýšila na dvojnásobek. „Za psy se u nás platí dvě stě korun ročně. Ministerstvo by ale chtělo, aby tato platba byla maximální, tedy patnáct set korun, to si ale nedovedu představit. Z tohoto důvodu investici do bioplynové stanice vítáme," uvedl Hanák.

Terezín má s investorem podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí na prodej pozemku. Obci má přinést stovky tisíc korun. „To je pro nás teď podstatné. Firma zaplatí cenu vyšší než je v místě obvyklá. Každá koruna je v naší situaci důležitá," dodal starosta.

Kdy bioplynová stanice v obci vznikne, zatím není jasné. Investor svůj záměr oznámil Krajskému úřadu Jihomoravského kraje, který má posoudit dopady na životní prostředí. Jak se staví k názorům místních zástupci investora, není jasné, redakci se odmítli vyjádřit.

Více informací v čtvrtečním vydání Hodonínského deníku