Kompletní rekonstrukce se brzy dočká gynekologicko-porodnické oddělení kyjovské nemocnice. Po venkovních změnách se teď vedení pustí i do vnitřních úprav. „V minulém týdnu byla kolaudace stavby, v níž došlo k zateplení pavilonu a výměně oken. Nyní přijde na řadu interiér," informovala ředitelka kyjovského zdravotnického zařízení Danuše Křiváková.

Práce na zateplení budovy odstartovaly už na podzim loňského roku. „Stavbu jsme dokončili letos v dubnu. Náklady přesáhly jednadvacet milionů korun," sdělil statutární zástupce a náměstek ředitelky Petr Svoboda.

Další změny by měly být podle Křivákové zásadní. „Kromě celkové rekonstrukce je možné, že dojde i k dispozičnímu uspořádání. Zvažujeme totiž variantu, že do prostor pavilonu přesuneme oční oddělení, které tak bude zřejmě bez lůžek. Jednodenní chirurgie, sál a všechny ostatní části ale zachované zůstanou," nastínila plány Křiváková.

Nemocnice zatím na rekonstrukci, jež je v úplném počátku, získala dotaci přesahující dva a půl milionu korun. Peníze využije na projektovou dokumentaci, která má být hotová ještě letos. „Na základě ní budeme vědět, čím máme začít. Podle ní také budeme žádat peníze. Jimi se pak samozřejmě musíme řídit," vysvětlila ředitelka. Jaký bude účet za kompletní opravu oddělení, zatím není jasné. „Určitě to bude více než sto milionů korun," upřesnila Křiváková.

Jak dále uvedla, gynekologicko-porodnické oddělení je nyní ve velmi špatném stavu. „Přestože je naše porodnice vyhledávaná, technologicky je na tom zle. Proto se změny dotknou všech jednotlivých částí. Konkrétní problém nastává na porodním sále, kde se pacientky nemohou osprchovat, protože tam nedoteče voda. Nevyhovující jsou i operační sály. Tyto záležitosti musíme vyřešit jako první. Momentálně všechno řešíme nouzově," posteskla si šéfka nemocnice.

Na stav sálů poukazuje i primář porodnice Július Maruška. „Už dlouho máme příslib, že dojde k jejich přestavbě. Chybí nám sprchový kout pro rodičky, také bychom potřebovali klimatizaci," vyjádřil se primář. Ten zároveň pochválil snahu vybavit oddělení novými moderními přístroji.

Před lety už došlo v kyjovské porodnici k dílčím úpravám. Pacientky jsou ubytované v opravených místnostech a mají možnost výběru mezi jedno- nebo dvoulůžkovými pokoji. Právě s touto změnou je spokojená například Marcela Vaculovičová z Hodonína, která se rozhodla v Kyjově už podruhé rodit. „Musím říct, že se mi zdejší prostředí začíná zamlouvat. Prvně jsem tu byla před pěti lety, teď jsou pokoje mnohem hezčí. Rekonstrukce celého oddělení, včetně chodeb, však určitě neuškodí," svěřila se žena.