Moravu v Hodoníně odemkne v první májový den královna Blanka I. a představí tak poprvé veřejnosti říši Vodního království, které Hodonínští zakládají. Na mnoha místech podél Baťova kanálu bude ve čtvrtek řada akcí. Přístavy letos nabídnou několik novinek.

„Největší novinkou na Baťově kanále je nová výletní loď, která ale vypluje ve Zlínském kraji. A také otevření nových přístavišť v Otrokovicích, Hodoníně a Rohatci – Kolonii,“ řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Do dvou posledně zmíněných přístavů však výletníci po Baťově kanále zatím nedoplují. U Rohatce totiž stále chybí plavební komora, díky které se má protáhnout kanál až do Hodonína. Splavnění úseku zatím brzdí mezivládní dohoda, kterou si vyžádala slovenská strana. „Ministerstva obou vlád mají do konce dubna dohodu připomínkovat, a pokud se na textu shodnou, obě země mají zájem podepsat smlouvu co nejdříve,“ uvedl Bártek. Kdy k podpisu dojde, si zatím netroufá odhadnout. Komora by se podle něj mohla začít stavět příští rok.

Na Baťově kanále ve Strážnici se mohou příznivci vodní turistiky těšit v nové sezoně na zahájení pravidelných lodních linek do Skalice. Poplují třikrát denně každou sobotu a neděli.
„Vždy na ně navážou autobusy, které odvezou pasažéry na skalické náměstí, kde bude pokaždé kulturní program,“ upozornil Bártek. Ten doufá, že všechny novinky zvýší návštěvnost na unikátní vodní cestě, která už loni dosáhla na rekordních dvaašedesát tisíc osob. Na novou sezonu se připravili i v Sudoměřicích, kde rozšířili molo.

„Může zde nyní přistát více lodí. Udělali jsme drobné úpravy na Výklopníku a doufáme, že letošní rok přivede ještě více turistů než loni,“ řekl majitel půjčovny lodí v Sudoměřicích Zdeněk Fojtík.

Zakotvit u nových mol mohou zase lodě v Hodoníně a Rohatci – Kolonii. „Pro vodní turisty to znamená větší komfort,“ pochvaloval si provozovatel přístaviště František Ondruš. Přístav v Rohatci zase ocení vodáci, kteří právě v těchto místech končí se sjížděním písečných meandrů. V pátek navíc připlula do hodonínského přístavu ze Spytihněvi nová motorová loď. Korálka, kterou zaplatil kraj, uveze dvanáct pasažérů. „Chybělo nám plavidlo, které by mohlo vyjet, když se nepodaří naplnit loď Konstancii,“ vysvětlil Ondruš. Ten nyní plánuje, že nabídne například šampaňskou, pivní či vinnou plavbu pro menší partu lidí, ale konečně i pravidelné pohádkové plavby.

„Dřív jsme potřebovali alespoň dvacet lidí, aby se plavba na Konstancii vyplatila,“ doplnil. Poprvé Korálka vypluje prvního května, a zastoupí tak Konstancii. Ta bude ještě nejméně do poloviny května v servisu, kde jí montují horní palubu a okna.
Další pramici pro dvanáct osob budou mít také ve veselském přístavu.

„Stavíme ještě desetimetrový hausbót pro dvanáct lidí, který bude k dispozici ještě letos,“ upozornil Lukáš Habarta z přístavu ve Veselí nad Moravou.
Odemykání plavební sezony začíná prvního května v devět hodin ráno v Otrokovicích. O půl jedenácté odemknou Baťův kanál pod sudoměřickým Výklopníkem, kde se kromě tance a hudby bude grilovat. K vidění je zde i výstava fotografií Camera Obscura. Hlavní program v Hodoníně začíná v 15.45. Finalistka České Miss 2007 Blanka Javorská alias Blanka I. a starosta Lubor Šimeček v roli purkmistra představí svou novou vodní říši. Program od 10.00 připravila i slovenská Skalica. Všechna místa nabízí plavby lodí.