Zatím však jen do konce ledna následujícího roku. Pokud však ekologové splní podmínky úřadu, nebudou je muset odstraňovat vůbec.

Ochranáři nedávno část území v Kútkách oplotili proto, aby dokázali, že daňci majitele potravinářské společnosti Hamé Leoše Novotného mají podíl na úbytku vzácných rostlin a živočichů. „Snažíme se chránit tamní přírodu a není nám lhostejné, že by tam zcela vymizely vzácné druhy rostlin a živočichů. S oplocením jsme udělali formální chybu a nic se na tom nezmění, ale chceme ji napravit,“ uvedl již dříve vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec.

V současné chvíli řízení ve věci povolení plotů úředníci přerušili. Správa Bílých Karpat požádala o dodatečné povolení plotů, které Novotný a několik místních označilo za černou stavbou, a daný úřad jí vyhověl. „Do 31. ledna 2008 však ekologové musí dodat zbývající podklady k vydání rozhodnutí,“ vysvětlil vedoucí Stavebního úřadu ve Strážnici Jan Říha. Pokud podmínku splní, jednání o odstranění stavby úředníci zastaví.

„Tam, kde majitelé plot na své půdě nechtějí, ho odstraníme a přesuneme jinam tak, abychom splnili účel výzkumu,“ podotkl Němec.