Téměř polovinu nákladů na záchranu i modernizaci svých rozpraskaných domů mohou získat obyvatelé plovoucího sídliště Bažantnice v Hodoníně. Ti teď mají možnost až do poledne 2. listopadu předkládat radnici své projekty na opravu domů, které někteří statici původně doporučili úplně zbourat.

Pokud projekt splní všechny podmínky a nasbírá dostatek bodů ve stupnici závad nastavené městem, mohou lidé dosáhnout na dotace z částky téměř tří milionů eur. Tedy sedmačtyřiceti milionů korun.

Vypracovat projekt a ještě s ním i uspět však pro mnoho lidí může být složité. „Teoreticky se může stát, že se o dotaci přihlásí deset domů s narušenou statikou. Ty budou mít v prvním kole při rozdělování sedmačtyřiceti milionů přednost a na ostatní peníze nezbudou,“ upřesnil kritéria pro rozdávání dotací vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát.

Jednotliví žadatelé mohou nasbírat za svůj konkrétní projekt a závady na svých domech podle městské stupnice až sto bodů. „Prioritou budou samozřejmě statické poruchy nosných konstrukcí, základových zdí, příček, balkonů a funkčních vad domů,“ zdůraznil Malát.

Žádat o dotace můžou také tam, kde mají problémy s vytápěním, rozvody plynu a vody, či mají zájem o zateplení fasád, výměnu oken, zábradlí nebo zmodernizování společných prostor.

V prvním kole žádostí nebude podle Maláta rozhodovat datum přijetí žádosti.

Už teď se složitého papírování a vyřizování po úřadech a bankách děsí někteří obyvatelé plovoucího sídliště. Z dotací integrovaného operačního programu mohou obyvatelé sídliště zaplatit až čtyřicet procent nákladů oprav. Zbylé téměř dvě třetiny si ale zaplatí ze svého.

A právě to je u mnohých hlavní problém. Spousta lidí z Bažantnice na úvěr od banky v žádném případě nedosáhne. To potvrzuje i jeden z obyvatel sídliště Petr Blahůšek.

„Většina z nás jsou totiž důchodci, mladé rodiny s dětmi a také tu bydlí spousta lidí bez práce a reálných příjmů,“ naznačil dvaašedesátiletý Blahůšek, který obývá byt v ulici bratří Čapků.

Spousta lidí prý ani neví, jak se o dotaci přihlásit. „Pro obyčejného člověka je téměř nemožné se ve všem zorientovat,“ postěžoval si Blahůšek.

Dům, ve kterém bydlí, nutně potřebuje opravit a zateplit střechu. „O dotace požádáme, pokud to pro nás bude výhodné,“ tvrdí Blahůšek. Na třicet let se upsat bance a splácet úvěr se mu v jeho věku zdá jako nesmysl. Někteří lidé jsou už podle něj zadlužení kvůli opravám svých domů tak, že si další úvěr vzít nechtějí.

To potvrdil také finanční konzultant Ivo Kilián. „Vzhledem k vysokému věku si ani půjčku vzít nemohou,“ poznamenal Kilián.

Podle něj budou starší lidé možná přepisovat byty na své potomky, kteří na úvěr dosáhnou i přes zpřísněné podmínky bank snáze.