Až sto procentní zvýšení poptávky teď zažívá většina pneuservisů v regionu. Pokles teplot o téměř dvě desítky stupňů, který v minulých dnech zasáhl celou Českou republiku, donutil řidiče k výměně letních pneumatik za zimní.

„Řekl bych, že ve srovnání s minulým měsícem je navýšení sto procentní. U nás zájem každoročně začíná hned ten první den, kdy trošku namrzne nebo napadne sníh,“ potvrdil například Michal Vojtíšek ze společnosti Pneu Plus.

Plno má tedy většina pneuservisů od začátku tohoto týdne, kdy se k pondělnímu deštivému počasí v úterý přidaly ještě teploty kolem pěti stupňů a ve vyšších polohách dokonce napadl sníh.

„Máme fofr, zájem se zvýšil minimálně o padesát procent. Je to nárazová situace a lidi začínají zmatkovat,“ uvedl majitel nonstop pneuservisu v Blatnici pod Svatým Antonínkem Ladislav Kůdela. Pneuservisy se přitom shodují, že letos začnou řidiči zimní pneumatiky sjíždět o měsíc dřív, než tomu bylo v loňském roce. „Vloni začal padat sníh v polovině listopadu, letos už nám sezona začala,“ zavzpomínal majitel pneuservisu v Moravském Písku Drahomír Čermák.

Nejen ten ale předpokládá, že je momentální nadprůměrný zájem řidičů o výměnu pneumatik záležitostí pouze několika dní. Meteorologové totiž na příští týden předpovídají oteplení. Ve čtvrtek by mohlo být až čtrnáct stupňů. „Čekám, že nával příští týden poleví. Pak se uvidí. Letos to vzali řidiči zodpovědně, počasí je ale nevyzpytatelné,“ řekl majitel pneuservisu ve Bzenci Josef Polášek. Ten však dodává, že je teď zájem o jeho služby tak velký, že musí řidiči objednat pět dní dopředu.

Přestože teď mají pneuservisy práce nad hlavu, většinou čekají další zvýšeny zájem ještě v listopadu. Jejich služeb teď totiž využívají především řidiči, kteří potřebují mít automobil v pořádku například kvůli práci, při které cestují po celé republice.

Pořád je ještě ale celá řada řidičů, kteří nemusí jezdit denně a tak dočasně využijí služeb autobusových společností a s autem si na přezutí zajedou až v momentě, kdy poleví první nápor. „Kdo jezdí dennodenně do práce, tak si to přezuje tento týden. Kdo nejezdí tak často, tak to odsune. Jsou různé typy řidičů,“ popsal za společnost Pneu Comp Václav Žemlička.

Podle Drahomíra Čermáka s výměnou pneumatik vyčkávají také firmy. „Firmy zatím přezouvají míň, váhají. Myslím, že ještě čekají, aby nesjížděly pneumatiky,“ uvedl.

Vše ale vždy záleží na přístupu jednotlivého řidiče. Ti, kteří se nechtějí tlačit ve frontách a čekat vždy přezují raději dřív. Najdou se ale i tací, kteří volí tu variantu, že jezdí jen na zimních pneumatikách.

„Znám takové řidiče, ale nevím, jestli je to pro ně výhodné. Přes léto totiž vzorek hodně ojedou a na zimu musí vždycky kupovat nové pneumatiky. Pokud člověk jen někde přejíždí, tak snad, ale když počítá i s nějakou letní dovolenou v zahraničí, tak se mu to nevyplatí,“ uzavřel Žemlička.