Na nábřeží byl připravený skákací hrad v podobě parníku, děti si mohly nechat pomalovat obličeje nebo si vyzkoušet, jak se zachází s foukacími fixami. Dospělí si poseděli u stolků poblíž vody nebo se zašli osvěžit do hausbótu. „Je to plovoucí učebna. V týdnu poslouží pro školy, školky a kluby důchodců k cestovatelským přednáškám. O víkendu si do něj mohou lidé zajít na pivo a na kávu. Bude také putovat po ostatních přístavech," objasnil Hollein. Velký zájem byl také o projížďku na jedné z nejstarších lodí v České republice. Devítimetrová nýtovaná Flora byla postavená v roce 1897 v Holandsku a sloužila v Rotterdamu na převážení květin při veletrzích. Od toho má i své jméno. Vejde se na ni dvanáct lidí a kormidelník a kapitán Michal Půža měl co dělat, aby stihl povozit všechny. „Pocházím z Krkonoš, bydlím v Olomouci, ale v Petrově se vyskytuji dost často a pomáhám zde, žena je správcová přístavu. S lodí jezdím po Baťově kanálu už pět let," řekl muž, který se zrovna nedávno vrátil z rodičovské dovolené.

Při jízdě popisoval cestujícím okolí i loď, všechny děti na palubě si vyzkoušely, jak se plavidlo řídí. „Bylo to dobré, zvládal jsem to v pohodě," prohodil s jistotou téměř šestiletý Samko Balážik ze Slovenska, který přijel s rodiči, strýcem i bratrancem a sestřenicí.

Plavba lodí trvala asi půlhodinu. Flora zamířila směrem ke Strážnici a plula až k mostu, přes který vede cesta. „Je to jeden z nejhezčích úseků Baťova kanálu. Je celý krásně zarostlý, stromy vytvářejí nad vodou jakoby klenbu," přiblížil Půža.