Johanka nabízela pohled do okolí obce po deset let. Pojmenovaná je podle vrcholu Johanka, na němž od roku 2006 stojí. Je součástí areálu, v němž se nachází i Muzeum ticha a výběh s ovcemi.

K letošnímu desátému výročí se ji rozhodli Hýselští opravit. Firma, kterou oslovili a která před deseti lety rozhlednu stavěla, však stav dominanty posoudila a navrhla stavbu odstranit. To nakonec schválili i zastupitelé.

Podle Víta Hrdouška, který měl na starosti projektování Johanky, měla mít při důsledné péči podstatně delší životnost. „Počítá se u ní asi s třiceti lety. Některé prvky, které ale nenaruší celkovou statiku, mohou mít nižší životnost. Povrchová údržba dřeva by se měla dělat každý rok před zimou," řekl Hrdoušek. K výstavbě se podle něj použilo převážně smrkového dřeva, pro některé části pak borovice a modřín.

Johanka vznikala už za minulého vedení obce. „Jsem v zastupitelstvu dva roky, takže nemám žádné informace ohledně rozhledny, jak vznikala, její životnost a o péči o ni," sdělil Orság. Starostou je teprve od května tohoto roku, kdy vystřídal Tibora Skalku.

S výdrží rozhledny ale není spokojený zastupitel Lumír Mořický. „Deset let je málo, mohla vydržet déle," prohlásil Mořický.

Budoucností vrcholu nad vesnicí se na posledním zasedání zabývali hýselští zastupitelé. „Areál s překrásnými výhledy na Chřiby bude nadále využívaný k pasivnímu odpočinku. Chceme zrekonstruovat a zpřístupnit Muzeum ticha, které bylo kvůli rozhledně opomenuté, zázemí pro ovečky, posezení a stezku Bosou nohou," přiblížil Orság.

Muzeum ticha sídlí v budově bývalé vodárny. Výběh s ovcemi dopomohl obecnímu úřadu v Hýslech k ceně za ekologicky nejpříznivější provoz úřadu v Jihomoravském kra­ji.

Orság zároveň připustil, že svou vizi podobné vyhlídkové stavby probíral se zastupiteli a má již konkrétní řešení. „Prozradím jen, že v budoucnu uvažujeme o stavbě nové rozhledny, která taktéž ponese jméno Johanka," doplnil starosta.

Použitelné dřevo z vyhlídkové věže si plánuje obec ponechat. Zbytek ve veřejné výzvě nabídla k prodeji. Na ni už odpověděl zájemce z řad místních obyvatel.

Na Hodonínsku je v současnosti i s Johankou devět rozhleden a čtyři z nich jsou dřevěné. V roce 2014 se jich v celé České republice postavilo čtyřiadvacet, loni to bylo jednadvacet, letos asi šest. „Tady je jasně vidět, že když skončily dotace, skončilo i to divoké stavění velkého množství rozhleden. Je to jen dobře. Kdo si někde totiž usmyslí něco takového postavit, musí pamatovat také na její údržbu, aby nedopadla tak, že shnije, zreziví či se rozpadne a zanikne," popsal předseda a jednatel Klubu přátel rozhleden Jaroslav Fábera. Klub se o vyhlídkové stavby zajímá od roku 2009.