„Byla to vůbec má první cesta na Západ,“ vzpomíná dnes. Svatořečení bylo 12. listopadu 1989. Fotograf se vracel až 17. listopadu. „Naladil jsem si na cestu v rádiu Svobodnou Evropu. Přímo z první ruky jsem poslouchal, co se u nás děje,“ dodává.

František Sysel tak byl ještě v Itálii mnohem lépe informován o dění v Praze, než mnozí jeho sousedé doma. První cesta na Západ ho tak potkala, stejně jako mnoho tisíců lidí co na svatořečení z České republiky vyrazili, jen krátce před tím, než se to stalo běžné.

„Jel jsem tehdy úplně sám. Svatořečení byla samozřejmě velká akce a jako fotograf jsem u toho chtěl být. Kupodivu se mi podařilo získat všechna povolení. Dnes už si ani nevybavuji, co všechno bylo potřeba,“ vzpomíná Sysel.

Největší problém jsem měl se sháněním valut. Nakonec sehnal jen sto dolarů, které mu dlouho nevydržely. Navíc brzy vyfotil filmy, co měl s sebou. Potkal ale jednoho bývalého známého, co žil v zahraničí. Nějak vytušil, že mu chybí peníze. Vstrčil mu stodolarovku a řekl, že je to dárek od českých Orlů. Pak fotografa ještě jednou obdaroval monsignor Vrána. Nakonec i díky těmto darům nafotil snad padesát filmů.

Dostal se s objektivem přímo k centru dění. Dodnes si nedokáže vysvětlit jak se mu to podařilo. „Někoho jsem se zeptal, kde lze sehnat povolení k focení. Ten někdo mi řekl, ať přijdu zítra. Dostal jsem placku a s tou mě pak všude pustili. Vůbec nevím, kdo byl ten, kdo mi to zařídil,“ diví se ještě dnes.

Výběr z toho, co tehdy nafotil, nyní vystavuje v Kyjově. Tamní farní kostel hostí výstavu fotografií od pátku 13. listopadu do 22. listopadu. V pátek v 18.00 se uskuteční vernisáž. Hodinu před tím bude mše. Tu bude sloužit děkan Josef Říha z Kroměříže. I on se před dvaceti lety svatořečení Anežky České osobně účastnil.