Policie upozorňuje, že v oblasti Javořiny se vyskytuje medvěd, hlásí od půlky minulého týdne obecním rozhlasem ve Velké nad Veličkou Alena Foksová. „Hásíme to, protože místní obyvatelé chodí do oblasti na houby nebo na výlety,“ sdělila pracovnice úřadu.

První zprávu o výskytu medvěda zaznamenali policisté ze sousedního okresu. „Ve středu jsme přijali telefonát, v němž žena uváděla, že při cestě autem ze Strání směrem na Slavkov u Brna jí v šest hodin ráno přeběhl přes cestu medvěd. Neprodleně jsme informovali starosty okolních obcí,“ potvrdil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Jak se žije rysům a dalším šelmám v Beskydech. Akce pro veřejnost v ostravské zoologické zahradě, 4. května 2019 v Ostravě. Na snímku Medvěd ušatý.
Setkání s medvědem? Utíkat nemá smysl, sklopte oči a couvejte, radí odborníci

O dva dny později zachytily chlupáče lesní kamery už u Bzence. „Z pátku na sobotu v nočních hodinách se pohyboval nedaleko rekreačního střediska Littner v oblasti Bzenecké doubravy,“ potvrdila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Podle odborníků medvěd jihem Moravy jen prochází. „V této oblasti se jedná určitě o migrující zvíře. V databázi evidujeme podobný případ z roku 2005, kdy takto putoval medvěd jižně od Javorníku k Velké ned Veličkou,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Kriminalisté z Hodonína pátrají po totožnosti utopeného muže, pravděpodobně z Ukrajiny.
Morava vyplavila mrtvé tělo neznámého. Na rukou má vytetované nápisy v azbuce

Snímek z fotopasti ovládl sociální sítě. Příspěvek „Pozor, méďa se nám posunuje od Horního Němčí až do lesů k Litneru“ sdílela během několika hodin téměř tisícovka lidí. „Jejda, a já si tam bezstarostně běhám po nevyznačených stezkách, potkat bych ho opravdu nechtěla,“ reagovala například uživatelka pod jménem Mirka Miruška.

Dva cyklisté spatřili v sobotu večer šelmu také na lesní stezce na Břeclavsku. To nasvědčuje tomu, že zvíře míří na jih. „Manželský pár viděl medvěda z asi dvacetimetrové vzdálenosti v lese pod Týncem u Břeclavi,“ potvrdila mluvčí Lesů Jouklová.

Břeclavská radnice hned ráno informovala tamní obyvatele prostřednictvím oficiálních facebookových stránek. „Svědci z lesní cesty si byli stoprocentně jistí. Jakmile si jich prý medvěd všiml, zmizel v houští,“ přiblížil mluvčí tamní radnice David Mahovský.

Medvědí stopy v uherskobrodské lokalitě Rubaniska.
Medvěd dorazil až k Uherskému Brodu. Svědčí o tom jeho stopy

Podle odborníků je lepší medvěda nepotkat, ale když se tak stane, radí nepanikařit. „Je třeba zachovat klid, pomalu vycouvat, neutíkat. A nenatáčet video,“ radí Martin Černý ze zoologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

I když je medvěd divoké zvíře, neměl by být podle Černého agresivní. „Je spíš plachý a lidem se vyhýbá, nicméně v ohrožení může reagovat nepředvídatelně,“ varuje zoolog.

Cirkus - Ilustrační foto
Konec cirkusů v Brně? Obyvatelé mohou hlasovat v anketě

Trvale se na jižní Moravě medvěd nevyskytuje. Potulní jedinci ale dokážou podle něj ujít za noc i několik desítek kilometrů.