Podobně to vidí i Jiří Kotásek, který na kole dojíždí do práce právě do hodonínského centra. „Cyklostezka z Ratíškovic do Hodonína by nám hodně pomohla. Myslím si, že by jí využívalo hodně lidí. Současná silnice je úzká a pro nás nebezpečná," řekl ratíškovický cyklista, který jezdí do Hodonína i s manželkou.

Ten při cestě do zaměstnání na Národní třídě na cyklostezku od konce Ratíškovic nenarazí. „Potupně jsme postavili cyklostezku od železniční vlečky až po hájenku. Chceme její pokračování směrem k Pánovu, teď pracujeme na směně pozemků s Lesy České republiky, ale administrativa je komplikovaná," sdělil ratíškovický místostarosta Radim Šťastný.

Ještě složitější je cyklistické propojení Hodonína s Rohatcem od vodárny. Pozemky pod plánovanou trasou vlastní totiž kolem stovky majitelů. „V současnosti se stále vykupují," informovala Patrícia Juráňová, manažerka Mikroregionu Hodonínsko, což je svazek jedenácti slováckých obcí. Jeho záměrem je také stavba a rozšiřování sítě cyklostezek.

V režii Lesů České republiky tak má v Hodoníně ještě do konce roku vzniknout dvoukilometrový úsek lesní cesty ve směru od zoo na Dubňany. „Další napojení na cyklostezku Hodonín – Dubňany uskutečníme nejdříve na jaře příštího roku," uvedla manažerka.

I u zoo se chystá novinka. „V přípravě je projektová dokumentace na přemostění silnice I/55 lávkou pro cyklisty a pěší. Odstraní se tak závažné problematické místo na cyklotrase vedoucí z Hodonína na Dolní Bojanovice a Dubňany," sdělila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Ta upozornila i na další záměr města, kterým bude přeměna cesty v ulici Legionářů na cyklostezku k přístavišti. „Cílem je výstavba cyklostezky – integrovaného chodníku o délce necelých tři sta metrů na místě, kde se nachází pouze obslužná komunikace bez chodníků a veřejného osvětlení," vysvětlila mluvčí radnice.

Hůře to vypadá s úsekem, který má ve Velkomoravské ulici navazovat na cyklostezku od Lužic, která zatím končí u křižovatky s třídou Bratří Čapků. „Tam řešíme majetkoprávní přípravu území, proto se s její stavbou uvažuje spíše až pro rok 2015," dodala Lahová.

V současnosti je v samotném Hodoníně téměř šest kilometrů cyklostezek.