V prosinci loňského roku registrovaly úřady práce na Hodonínsku 16,4 procenta nezaměstnaných. V lednu letošního roku se toto číslo zvýšilo o pouhou jednu desetinu. Ředitele úřadu práce v Hodoníně Vladimíra Šťávu to nepřekvapilo. I přesto, že se nezaměstnanost zvýšila, je to podle něj známka, že finanční krize pomalu ustupuje.

„Od nástupu recese, tedy od počátku roku 2008, můžeme tento leden poprvé říct, že míra nezaměstnanosti je nižší, než byla ke srovnatelnému datu před rokem. Je to poprvé po třech letech, kdy jsme na tom lépe, než jsme byli před rokem,“ poukázal Šťáva. Jak doplnil, na rozdíl od letošních lednových šestnácti a půl procenta, dosahovala míra nezaměstnanosti v lednu loňského roku sedmnácti a půl procenta. „Pro mě je to signál, že to nejhorší, co se nezaměstnanosti týká, máme za sebou,“ míní ředitel.

Ten zároveň také předpokládal, že mezi loňským prosincem a letošním lednem k žádnému razantnímu nárůstu v počtu těch, kteří zaregistrovali na úřadě práce, jak tomu bývalo v minulosti, nedojde. Největší skok tak byl mezi listopadovými 14,2 procenta a prosincovými 16,4 procenta. „Podle očekávání byl nárůst nezaměstnanosti v lednu velmi nepatrný. Je to proto, že pravidelný sezonní nárůst, ke kterému vždy došlo během prosince a ledna, se tentokrát soustředil do prosince,“ nastínil. Od začátku roku 2011 totiž platí pro lidi bez práce novela zákona o zaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti se snížila především pro ty, kteří od roku 2011 dají sami výpověď.

Nižší podpora

„Uchazeč, který ukončí pracovní poměr dobrovolně, tedy dohodou, nebo dá sám výpověď, má od počátku podporu ve výši pětačtyřiceti procent. Ještě v prosinci to přitom bylo pětašedesát procent,“ vysvětlil Šťáva. Druhým podstatným rozdílem je pak fakt, že ti, kteří se na úřad práce přihlásili ještě během loňského roku, si mohou kromě podpory přivydělat další čtyři tisíce korun. „Podle novely, mají lidé, evidovaní na úřadě práce takovou možnost také od letošního roku. Podstatný rozdíl je však v tom, že během doby, kdy si budou přivydělávat, se jim podpora přeruší. Což jsou pro uchazeče dost významné změny,“ míní Šťáva.

Jako každý rok se během zimního období nejvíc propouští ve stavebnictví, zemědělství a nově také ve veřejně prospěšných pracích. Podle Šťávy jsou to až dva tisíce z těch, kteří se na úřady práce přihlásí. „Na zimu jsme propustili asi padesát lidí. Co bude dál, to nejde říct,“ uvedl Petr Přibyl z veselské stavební firmy. Propouštění potvrdil i jeho kolega z branže, spolumajitel stavební firmy Doustav z Vacenovic Jan Blaha. „Ve stavebnictví je přes zimu vždycky méně zakázek. Měli jsme tu lidi, kteří měli pracovní smlouvu na dobu určitou, kterou jsme jim kvůli omezení zakázek neprodloužili,“ řekl Blaha, podle kterého je na tom většina stavebních firem stejně.

Přestože míra nezaměstnanosti v lednu dramaticky nestoupla, mezi okresy Jihomoravského kraje Hodonín co do míry nezaměstnanosti vede. „Na jedno volné pracovní místo připadne okolo čtyřiceti uchazečů na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku. Průměr v Jihomoravském kraji je přitom dvaadvacet uchazečů,“ doplnil ředitel Úřadu práce Brno – město Jan Marek. V rámci celé země pak vykázal okres míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr, jenž je 9,7 procenta, a celkově je mezi čtyřmi nejvíce postiženými hned po Jeseníku, Bruntálu a Mostu.