V současné době čeká na odpověď norské premiérky na lednový dopis. Poté se o dalším postupu poradí s resorty práce a zahraničí a s brněnským Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). „Snahou české vlády je v tomto komplikovaném a lidsky složitém případu dosáhnout ze strany Norska spravedlivého a objektivního posouzení, kdy bude na prvním místě zohledněný zájem dětí a rodiny," uvedl na schůzce s matkou a dědou Denise a Davida premiér.

Do Skandinávie by měl brzy zavítat ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán. V současnosti je v kontaktu s norskými advokáty a pracuje na konkrétních tématech pro jednání. Jedním z nich jsou častější setkání matky a příbuzných s dětmi. „Každý krok, který vede k tomu získat děti do péče, je důležitý. Já velice ráda tuto oběť podstoupím," vyjádřila se hodonínská rodačka.

Ta chce syny zpátky u sebe. „Pokud by na to nebyly norské úřady schopné přistoupit, ráda bych, aby děti do péče dostala moje sestra. Jakmile by se dostaly do České republiky, tak bych se je snažila získat já," řekla po jednání s premiérem před novináři Michaláková. Její norská právnička vidí jako nejúčinnější nástroj český diplomatický tlak na Norsko.

Hodonínská rodačka zároveň uvedla, že pokud dostane syny zpátky, vrátí se do Česka. „Norsko je sice krásná země, ale jeho sociální systém je velmi kritizovaný. I když by rodič získal dítě do péče, nikdy si nemůže být jistý tím, že by tamní sociální služba nepřistoupila znovu k odebrání," sdělila Michaláková.

K případu se koncem minulého týdne vyjádřila také norská ambasáda. Podle velvyslankyně Siri Sletnerové je základem norské právní úpravy péče o děti jejich nejlepší zájem. Tamní předpisy platí pro všechny děti s bydlištěm v Norském království, bez ohledu na jejich původ. „Kauza Michalák byla už probraná na několika úrovních v soudním systému a každý z nich potvrdil rozhodnutí ponechat chlapce v pěstounské péči," uvedla diplomatka.

Od minulého týdne se přidal k petičnímu výboru na podporu Michalákové také hokejový gólman Dominik Hašek. Ten v úterý prohlásil, že tomu, kdo bude mít největší zásluhu na návratu synů do Česka, věnuje svoji zlatou olympijskou medaili z Nagana.

Michaláková přišla o syny v roce 2011, kdy je norští sociální pracovníci odebrali přímo ze školky kvůli údajnému obtěžování ze strany otce. I když se to neprokázalo, synové, kteří mají české občanství, zůstávají rozdělení u různých pěstounů.

VÍC SE DOČTETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST.