Teď se fotbalisté obávají toho, že se bude situace opakovat. „Nevíme, kdo to rozoral. Ale už se mi donesla zvěst, že se tam letos mají sázet brambory. Myslím si, že se tak snad nestane, když se hřiště bude posunovat," řekl předseda fotbalistů rohateckého Slavoje Lukáš Hřebačka.

O kus hřiště, o jeho prodej i nájem, se už dvacet let pře radnice, fotbalisté i majitelé pozemku, na němž asi čtvrtina sportoviště leží. Vrátil se jim totiž v restituci. Zastupitelstvo se nedávno pokusilo po několika urgencích vlastníků nekončící problém vyřešit jinak než v minulosti. Hřiště o čtyřicet metrů posune na sever.

Nyní na změně pracují radní. V současné době se dodělává projekt. „Problém je ale ještě v tom, že tam máme vrty, které zavlažují obě hřiště a velké nádrže, do kterých se voda schraňuje. Ty se budou muset ze současného místa také přesunout," vysvětlil starosta Jarmil Adamec s tím, že navíc je nutné prověřit otázku vynětí nové hrací plochy ze zemědělského půdního fondu.

Podle něj by mělo dojít k přesunu nejen části hřiště, ale také branek, zábran, osvětlení a laviček. „Veškeré papírování a výběrové řízení chceme zvládnout tak, abychom začátkem června začali. Chceme sportovce omezit co nejméně a práce naplánovat na červen a červenec," uvedl starosta.

Tréninkové fotbalové hřiště za povodní v roce 2006.

Tréninkové fotbalové hřiště za povodní v roce 2006. Foto: hasiči Rohatec

Podle místopředsedy Slavoje, pod kterým sportuje kolem sto sedmdesáti fotbalistů, Petra Macháčka ale nepůjde jen o prázdninové omezení. „Za měsíc trávník nevyroste, na tom novém se nebude moct hrát rok či dva. Bude tak víc zatížené hlavní hřiště," upozornil místopředseda.

Zastupitelé kromě přesunu rozhodovali ještě o dvou možnostech. O koupi celé parcely, tedy pozemku pod současným hřištěm i v jeho okolí. Majitelé sice slevili a požadovali sto třicet korun za metr čtvereční. Starosta ale poukázal na to, že podle odhadce byla cena pozemku nadhodnocená. Asi dvojnásobně. „Proto zastupitelstvo návrh odmítlo. Následně jsme hlasovali o druhé variantě. Tou byla cena, kterou stanovil znalecký posudek. S tím sice souhlasili zastupitelé, ale ne majitelé," přiblížil Adamec.

Doufá, že vlastníci vyjdou obci se stěhováním vstříc. „A ocení, že po mnoha letech sporů, dohadování a vyhrožování soudy chceme situaci opravdu vyřešit," dodal starosta. Vlastník se na dotaz Hodonínského deníku Rovnost nechtěl ke kauze vyjadřovat. „Rozhodně ale nechceme nikoho poškodit," ujistil.