„Příjmy z prodeje bytů a velmi rozumný přístup k rozpočtu,“ těmito slovy okomentoval kyjovský starosta František Lukl, proč se kyjovská radnice zatím nemusí uchylovat k propouštění zaměstnanců. Určitá opatření ale na lidi, kteří pracují ve službách města čekají. Podobně je na tom Hodonín i Veselí nad Moravou.

„Z loňského roku jsme přetáhli úspory ve výši šesti milionů korun. Letos jsme ušetřili tři miliony,“ vypočítal Lukl. Podle něj tedy zatím není důvod, proč lidem, kteří pod městem pracují výplaty snižovat. „Platy jsou to poslední, do čeho bychom chtěli sáhnout,“ komentoval starosta.

I přesto už ale kyjovská radnice opatření dělá. Například pokud teď přijde některá z žen, která pod městem pracuje do jiného stavu, město nevypíše výběrové řízení, ale na její pozici dosadí někoho z radnice.

„Třeba na místo sekretářky místostarosty teď půjde paní z podatelny,“ přiblížil Lukl.

Přestože Kyjov získal v loňském roce stříbrnou stuhu v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla–Entente florale, starosta přiznal, že jedním z letošních opatření byla i úspora na výzdobě města.

„Omezili jsme sekání zeleně, na jaře výsadbu nových květin nebo drobné úpravy chodníků,“ připustil. Výdaje si navíc Lukl hlídá i jinak. Veškeré faktury nad sto tisíc korun musí starosta sám podepsat.

Propouštět se zatím nechystá ani Veselí nad Moravou. Lidé, kteří na radnici pracují si teď ale například připlatí za stravenky. „Pro volené jsme zrušili stravenky. Na stravenkách pro úředníky je ze strany města sice stále doplatek. Je ale menší,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Otázkou jsou také odměny na konci roku. Veselí by na ně sice ještě nějaký prostor mělo mít, sám Reichsfeld ale připustil, že s nimi moc nepočítá. „Nějakým způsobem se dá využít to, co se ušetří na nemocenské,“ řekl místostarosta.

Kvůli krizi tak zatím museli z řad zaměstnanců, kteří částečně spadali pod město odejít tři lidé. Ředitel kina, účetní a knihovnice, kteří spadali pod Městské kulturní středisko. To je příspěvková organizace a město se na jeho rozpočtu podílí ze šedesáti až sedmdesáti procent.

„Město mi kvůli recesi snížilo rozpočet o sedmset tisíc korun, což jsem musel nějak řešit,“ vysvětlil ředitel střediska Marcel Řimák.

Nejlépe je tak na tom Hodonín, kde by se zaměstnanci měli dočkat i odměn. „Lidé, kteří si odměny zaslouží je dostanou, prostor tam zatím je a nemíníme na něm nic měnit. Myslím si, že lidé práci vykonali, takže jim odměny dáme,“ tvrdí se hodonínský starosta Lubor Šimeček.

Ten dále uvedl, že se s omezením lidí na radnici či jejich platu nepočítá ani v příštím roce. „Rozpočet teprve připravujeme, ale v prvních poradách budeme navrhovat, abychom lidem nesahali na platy. Nebudeme snižovat platy ani osobní ohodnocení, zároveň ale nebudeme navrhovat to, aby se platy v příštím roce zvýšily,“ uzavřel starosta.