„U devětapadesáti prvňáčků zažádali rodiče o odklad nástupu do školy,“ doplnil Smejkal. V Hodoníně a spádových obcích tak přišlo podle něj k zápisu šest set čtrnáct dětí, z toho je sto dvacet osm žádostí o odklad. „To znamená, že se počet prvňáků opět zvýšil. V Hodoníně evidujeme nárůst o pětadvacet dětí. Celkově o dvaadvacet,“ upřesnil vedoucí odboru školství.

Tento trend ve zvyšování počtu dětí nastupujících do prvních tříd podle Smejkala trvá už od roku 2009. Školy na Hodonínsku tak budou muset zvýšit počet tříd. „Zatím to vypadá tak, že v Hodoníně přibude jedna třída,“ poznamenal Smejkal.

Z hodonínských škol se z největšího počtu prvňáčků radují základní škola Očovská a Vančurova. „Prvního září by mělo nastoupit osmasedmdesát prvňáků. Díky tomuto mírnému nárůstu ale počet tříd nebudeme zvyšovat,“ sdělil ředitel školy Očovská Martin Čechovský.

Jak podotkl, právě u nich se letos poprvé zvýšil počet prvňáčků. „V předešlých letech jsme měli pokles až o zhruba čtyřicet dětí. Nyní se to zastavilo a počet prvňáků mírně narůstá. Poklesu z minulých let se to však nevyrovná,“ doplnil Čechovský.

Podle něj mezi školami funguje i určitá rivalita. „ Samozřejmě, že děti, které například sportují volí základní školu U Červených domků, kde se na sport specializují,“ uzavřel.