DEN ZVÍŘAT

Kde: Hodonín, zoo

Kdy: sobota, od 13.30

Světový den zvířat oslaví už tradičně i hodonínská zoo. „Vzdáme hold naší nejstarší obyvatelce, šimpanzici Zuzance, která letos slaví své čtyřicátiny. Děti i dospělí už nyní mohou soutěžit o nejkrásnější přáníčko pro ni a přímo o Dni zvířat pak mohou být svědky předání dárků a slavnostního dortu ve výběhu její ubikace," nastínila program svátečního dne mluvčí zoo Bohuna Mikulicová.

Děti si navíc mohou prověřit svůj um a vědomosti v tematických soutěžích a hrách s odměnou, zúčastnit se výtvarné dílny studentů střední školy průmyslové a umělecké anebo si nechat na tvář namalovat šimpanzí obličej. „Mezi návštěvníky přijde i oblíbená sovička Nicki, kterou si zájemci mohou i pohladit," doplnila mluvčí.

Zoo se v sobotu zapojí také do hodonínských Dnů zdraví. K vidění tak budou i psí sporty nebo výstava hub i jejich snímků od fotografa Ladislava Špety. Nejen milovníkům hříbků poradí známý ratíškovický mykolog Václav Koplík. „Kdo z dospělých bude chtít, může si nechat změřit krevní tlak nebo množství tuku v těle. Připravenou máme i ochutnávku hmyzích specialit. Ta bude ale jen pro silné nátury," upozornila Mikulicová.

O hudební doprovod akce, která se uskuteční v sobotu od 13.30, se postará bluegrassová skupina Popojedem. „Vstupné do zoo bude obvyklé. Kdo ale přijde pouze na program v sousedním areálu U Červených domků, ten může vstoupit zdarma zadní branou v oplocení zoo," dodala mluvčí.

POCHOD SLOVÁCKÝMI VINOHRADY

Kde: Hodonín, Dolní Bojanovice, Starý a Nový Poddvorov, Josefov, Prušánky

Kdy: sobota

V sobotu ráno odstartuje už sedmatřicátý ročník oblíbeného Pochodu slováckými vinohrady. Pro zájemce jsou připravené tři trasy. „Ty dlouhé šestnáct a dvaadvacet kilometrů startují mezi sedmou a desátou hodinou z hodonínské restaurace v ulici Lipová alej naproti vchodu do Jihomoravské armaturky. Zájemci zde po zaplacení startovného obdrží průkaz s mapkou a popisem tras," informoval za organizátory Květoslav Pašek z Klubu českých turistů.

Cesty povedou Hodonínskou Dúbravou, kolem Písečného rybníka do Dolních Bojanovic. „Tam turisty očekávají místní vinaři, kteří mají v úmyslu pochlubit se burčákem z letošní úrody i vínem z předcházejících ročníků," upozornil bývalý předseda hodonínských turistů.

Právě za bojanovickými sklepy se trasy rozdělí. Jedna povede do Nechor přes Poddvorovy a druhá Josefovem. Rodiny s dětmi mohou vyrazit na osmikilometrovou pouť ze Starého Poddvorova. „Věříme, že se bude koštovat v rozumné míře. Žádáme také účastníky, aby bez povolení nevstupovali do vinohradů, kde ještě budou dozrávat některé hrozny," řekl Pašek.

Ten upozornil také na to, že České dráhy posílí na trati mezi Břeclaví a Přerovem v obou směrech osobní vlaky i rychlíky. Turisté tak od tří hodin odpoledne do osmi hodin večer najdou ve vlacích více místa. „Jelikož do Prušánek zatím nevede železnice, zajistili pořadatelé kyvadlovou autobusovou dopravu. Za drobný poplatek se lidé dostanou ze stanice Moravská Nová Ves na parkoviště pod Nechorami," sdělil organizátor.

HAPPY DOG DAY

Kde: Bzenec

Kdy: sobota

Areál bzenecké Jezdecké stáje se stane v sobotu od 14.00 dějištěm Šťastného psího dne čili Happy dog day. „Zúčastnit se mohou psi všech plemen i kříženci. Nemusí nic umět, stačí se třeba jen ukázat a podpořit tak dobrou věc," zve za pořádající bzeneckou pobočku Ligy na ochranu zvířat Marcel Řimák.

Výtěžek z akce, kde je vstupné dobrovolné, půjde na provoz tamního útulku pro opuštěná a týraná zvířata. Na účastníky čekají hned čtyři různé soutěže. První je výstava psů bez průkazu, s průkazem původu a také kříženců. Ti nejúspěšnější dostanou ceny poroty a diváků. Čtyřnozí chlupáči mohou bojovat i o titul Pes šikulka. „Pejskové soutěží v tom, co umí. Někteří tancují, jiní podávají pac. Titul je stejně jako v ostatních soutěžích pro první tři," vysvětluje Řimák.

HODY

Kde: Ježov, Ratíškovice, Vacenovice, Veselí nad Moravou

Kdy: pátek, sobota, neděle, pondělí

Hned na čtyřech místech vypukne o víkendu hodové veselí. V Ježově nebude chybět věnec, káčer ani krojovaný průvod, a to v sobotu. V Ratíškovicích začínají už v pátek besedou u cimbálu s muzikou Javor. Hlavním hodovým dnem bude ale až neděle. Stárkem bude Tadeáš Koplík a stárkou Jana Tomčalová.

Vacenovičtí zahajují v sobotu stavěním máje. „Zveme na naše Slovácké hody. Máme připravený program na tři dny. V pondělí bude například recesistický průvod obcí nebo dopíjání hodů v muzeu," zve za pořádající Národopisnou společnost Vacenovice Miroslav Blahušek. Už v pátek odstartují hody ve Veselí nad Moravou, a to metalovým koncertem několika kapel.