Objeví se na budově městského úřadu v Horních Valech. „Na tamním sloupu bude cedule, že v Hodoníně v těchto místech žil a pracoval po určité období Valtr Komárek," řekl místostarosta za sociální demokracii Jiří Janda.

Komárek si podle něj poctu zaslouží za to, že město zviditelnil. „Jeho publikace je možné najít po celém světě. Když měl v Hodoníně po listopadu veřejnou debatu, po jeho knihách se jen zaprášilo," uvedl místostarosta s tím, že pamětní deska je myšlenkou Lidového domu. Má připomenout jednoho z mužů roku 1989.

S hmotnou vzpomínkou souhlasilo pět ze šesti účastníků jednání rady. Proti ale vystoupila Konzervativní strana. Jednak na posledním zasedání hodonínského zastupitelstva vyjádřením člena strany Pavla Rause a jednak následnou tiskovou zprávou nazvanou Ostuda města Hodonína.

Konzervativcům vadí především Komárkova komunistická minulost. Podle dostupných informací byl v KSČ do ledna 1990. „Skutečně vám nevadí stavět pomníky význačnému představiteli zločinného komunistického režimu? Bude jeho pamětní deska zejména za jeho přátelství s Che Guevarou, který hned v počátcích kubánské revoluce nechal popravit více než osm tisíc odpůrců?" zeptal se na posledním zasedání zastupitelů Raus.

Konzervativní strana přitom spolu s lidovci tvoří volební uskupení Pozitivně pro Hodonín. Právě místostarosta za křesťanské demokraty Ladislav Ambrozek se při hlasování rady zdržel. „Ještě jsme se s vedením města bavili, jestli se k této problematice nevrátíme. Přece jen Valtr Komárek není člověkem, který by se měl oslavovat," domnívá se Ambrozek.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka není překvapením, když levicové radnice preferují symboly levice. „Komárek může být vnímaný z hlediska pravice ne příliš vstřícně," uvedl Kopeček.

Je zajímavé, že při dotazovaní zástupců politických klubů v zastupitelstvu krátce po skonu Valtra Komárka nacházela pamětní deska či dokonce busta podporu napříč politickým spektrem. Včetně TOP 09. Plánovaným místem, kam by se nakonec měla pamětní deska umístit, je budova městského úřadu v Horních Valech, tedy někdejšího sídla okresního výboru komunistické strany.