Po Novém roce začíná rodičům období, kdy musí vyplňovat přihlášky k zápisu svých potomků do mateřských škol. Poté začne tradiční boj a nervozita, zda dítě místo ve vytoužené mateřince opravdu získá. Problémy s kapacitou se na Hodonínsku nevyhýbají městům ani vesnicím.

Například Karle Mikešové z Vracova se nepodařilo sehnat místo ve školce kvůli mateřské dovolené. Její dcera nyní navštěvuje na zkrácenou dobu Dům dětí a mládeže. „K dispozici je jedna třída a zajištěné hlídání v době od osmi do dvanácti hodin," přiblížila Mikešová. I když je za náhradní řešení vděčná, podle ní „domeček" školku nahradit nemůže. „Učitelka se dětem věnuje, ale vzdělávací zařízení to není," doplnila žena.

Na situaci s nedostatečným počtem míst ve školkách reagovali i v Ratíškovicích. Ke stávající budově Mateřské školy U Jezérka přistavěli další část, díky čemuž vznikl prostor až pro pětadvacet dětí. „Kvůli kapacitě jsme minulý rok odmítli dvacet zájemců. Letos by podobná situace už nastat neměla," uvedla ředitelka instituce Eva Flajzarová.

Opačný problém řeší ve Věteřově na Kyjovsku. Obec má každoročně v mateřince volných víc než deset míst. „Školka pojme čtyřiadvacet dětí, nyní ji navštěvuje osm," informovala starostka Věteřova Hana Kolaříková.

Nebránila by se tomu, volná místa poskytnout dětem z okolních obcí, které nebyly přijaté do mateřské školy v místě bydliště. „Pokud by se kapacita naplnila, rozhodně bychom prodloužili i dobu provozu. Ta je v současné době vzhledem k nízkému počtu dětí zkrácená," upozornila Kolaříková.

Školky v okresním městě přijaly od září minulého roku 256 dětí. „Na šestačtyřicet se bohužel nedostalo. Děti jsou ale přijímané průběžně po celý školní rok," uvedla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová. V Kyjově v minulém roce uspěla většina přihlášených. „Zůstaly doma pouze děti, jejichž matky byly v té době na mateřské dovolené," sdělila Jana Blahová z oddělení školství a kultury kyjovského městského úřadu.

Žadatelé o místo v Mateřské škole Hutník ve Veselí nad Moravou mohli být vloni spokojení. Dostalo se totiž na všechny děti, dokonce i na ty mladší tří let.

TÉMA O ŠKOLKÁCH SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM HODONÍNSKÉM DENÍKU ROVNOST.