Je to jen pár let, co se objevila snaha zrušit hodonínskou nemocnici a spojit ji s kyjovskou. Tehdy se riziko podařilo zažehnat, nyní se vrátilo jako bumerang. Zřizovatel nemocnice, Jihomoravský kraj, má v rukou silné zbraně: úspory a dobrovolný odchod lékařů v akci Děkujeme, odcházíme. Lidé z Hodonínska se už ale staví na odpor. Podepisují petici.

„Proč by dnes, v jednadvacátém století, měli lidé z Hodonínska jezdit kvůli běžnému vyšetření či klasické operaci do Brna či Znojma?“ začala se ptát hodonínská zastupitelka za KSČM Martina Milerová, když se dozvěděla, že kraj uvažuje o zrušení chirurgie, ARO, části interny i některých ambulancí v hodonínské nemocnici. „Je to snaha o likvidaci nemocnice, přitom demografický vývoj ukazuje, že starších lidí, kteří právě potřebují akutní lékařskou péči, přibývá,“ shrnula Milerová hlavní důvod, proč se zastupitelé Hodonína rozhodli sepsat petici. Ta je určená Vládě, Parlamentu ČR a hejtmanovi Jihomoravského kra­je.

„Žádáme o přijetí skutečně účinných opatření, které povedou k řešení problémů při zachování rozsahu dostupné zdravotní péče, včetně zachování rozsahu a kvality zdravotní péče poskytované Nemocnicí TGM v Hodoníně,“ píše se v petici, pod kterou se mohou podepsat obyvatelé Hodonína a spádových obcí. Organizátoři podpisové akce chtějí podpisové archy umístit ve zdravotnických zařízeních, poslat je do okolních obcí a nechat je podepisovat na radnici či na pěší zóně.

Podepsat petici je připravená například Marta Buchtová z Mutěnic. „Kdyby došlo k omezení péče v hodonínské nemocnici, tak pochybuji, že má například kyjovská nemocnice tolik sanitek, aby dokázala pokrýt takřka celý okres. Navíc pro Mutěnice je Hodonín blíž než Kyjov, což považuji za důležité, když má člověk třeba infarkt a jde o minuty,“ domnívá se Buchtová.

Hejtman Michal Hašek a radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý ale shodně říkají, že o zachování lékařské péče rozhodnou jednání mezi vládou a lékaři, kteří podali výpovědi. „Péče bude zajištěna ve všech krajských nemocnicích podle toho, kolik lékařů a z jakých oddělení budou od prvního března k dispozici,“ uvedl Hašek.

Podle ředitele hodonínského úřadu práce by zrušení některých činností v nemocnici neznamenalo jen omezení zdravotní péče, ale přineslo by i nárůst už tak dost vysoké nezaměstnanosti. Nemocnice s téměř pěti sty zaměstnanci je totiž jedním z největších zaměstnavatelů ve městě i v okrese.

„Kdyby tam jen tři sta lidí přišlo o práci, jsou to dvě procenta práce schopného obyvatelstva. Míra nezaměstnanosti by v mikroregionu Hodonínsko vyskočila přes dvacet procent,“ spočítal případný dopad na region Šťáva. Už nyní je přitom podle něj bez práce každý pátý práceschopný obyvatel mikroregionu Hodonínsko, pod který spadá Hodonín a jeho spádové obce, a tento mikroregion je co do nezaměstnanosti zároveň nejpostiženějším regionem v republice.

JANA RYBOVÁ
VERONIKA HORÁKOVÁ