Vítězové celkem sedmi kategorií převzali v uplynulém týdnu v Poslanecké sněmovně ocenění z rukou předsedkyně Markéty Pekarové Adamové. „Naše zákony vyrůstají z hlubokých kořenů římského práva. A již staří Římané velmi dobře věděli, že ve víně je pravda. Spojení v podobě ocenění parlamentních vín tedy z tohoto hlediska dává dokonalý smysl,“ uvedla předsedkyně dolní komory českého parlamentu.

Odborná komise vybírala ze šestasedmdesáti vín sedm vítězů. „Soutěž Parlamentní víno je určena pro odrůdy Ryzlink vlašský a rýnský, Chardonnay, Pálava, Frankovka, Rulandské modré a Sekty. Mohla být přihlášena pouze taková lahvová vína produkovaná vinaři, jejichž víno bylo oceněno v Salonu vín – Národní soutěži vín ČR 2022 stříbrnou nebo zlatou medailí. Vítězná vína získala právo nosit označení titul Parlamentní víno 2022 nejen v letošním roce, ale i později,” uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Pátý ročník výstavy papoušků a drobného exotického ptactva v Petrově.
Vystavovatelé v Petrově představují 60 druhů nejen papoušků. Podívejte se

Kategorii Ryzlink rýnský ovládlo Vinařství Kněží hora ze Bzence, stejně jako se svým barriquovým výběrem z hroznů opanovalo sněmovní nejvyšší stupeň vítězů ve Frankovce. Také zlatá jsou vína žádovického vinaře Štěpána Maňáka hned ve dvou kategorií, a to jak v Chardonnay, tak v Rulandském modrém. Vítězstvím se může pyšnit také Chateau Bzenec, a to díky svému brutovému sektu.

Do sousedního Břeclavska si nejvyšší ocenění přivezli do Mikulova Miroslav Volařík za Ryzlink vlašský a do Velký Bílovic pak Vladimír Tetur, a to za Pálavu.