„Rozsah činností a obrat společnosti narostl tak, že stávající areál v Hodoníně z devadesátých let přestal stačit a společnost využívá několik dalších pronajatých prostor v okolí a toto rozdrobení není efektivní,“ vysvětlil motivy přesunu ředitel společnosti Moravia Systems Zbyněk Kalina.

Jediný pozemek, který vyhovoval potřebám rostoucí společnosti pro vybudování nového zázemí, byl podle Kaliny k dispozici právě ve Vracově. Ředitel na něm oceňuje blízkost významných měst a volnou plochu pro další případný růst. K přesídlení firmu ale vedly i další důvody. Kvůli nim podnik potřeboval úplně nový areál, který si mohl postavit přesně podle potřeb.

„Bylo nutné zlepšit pracovní prostředí v našich skladech a servisní dílně jak z pohledu technické vybavenosti, tak i z pohledu ergonomie a bezpečnosti práce. Důležité bylo i naše rozhodnutí zavést zcela nový informační systém,“uvedl Kalina. Areál by podle jeho informací měl být kompletně hotový na jaře. V počátku ovšem ke škodě obyvatel Vracova podnik zřejmě nenabídne nová pracovní místa.

„V první řadě máme zájem o zachování míst pro naše současné pracovníky a jsme připravení posoudit individuální dopady, které přestěhování areálu bude mít. Nová pracovní místa budeme nabízet s ohledem na naše potřeby,“ upřesnil ředitel Moravia Systems.

V tomto směru neslibuje zatím lepší výhled ani druhá z firem, která v průmyslové zóně staví – Renol CZ. „Provoz se rozjede nejdříve v dubnu příštího roku. Zaměstnance na to už máme zajištěné,“ uvedl jednatel Renol CZ Drahoslav Zálešák. S náborem dalších ale v budoucnu počítá. „Půjde ovšem spíše jen o jednotlivce,“ upřesnil.

Ve stavěné hale Renolu se bude provádět takzvané kašírování plastových hliníkových profilů. Bude tam také prostor pro administrativu. Podnik má zatím výrobu v Napajedlích a Měříně. Do Vracova se přesune menší část výkonů prováděných ve stávajících provozech. Většinou ale půjde o novou výrobu.

Zmíněné podniky ovšem zaberou jen přibližně dvě třetiny připravené zóny. Jde přitom zatím jen o její první část. Předcházející zastupitelstvo plánovalo ještě druhou. Jak se na věc bude dívat to současné, zatím těžko předjímat. „Podle mého názoru rozšíření zóny má smysl, ale momentálně je prioritou, aby se podařilo kompletně obsadit první část, která je přichystaná,“ uvedl nový starosta Jaromír Repík. Jak dodal, důležitý bude pohled kompletní městské rady. Noví radní, kromě něj, ovšem ještě nebyli zvolení.

Zájem zmíněných podniků by byl. Vedení obou má v plánu v budoucnu své areály ve Vracově rozšířit.