Místo velké průmyslové zóny bude bydlení pro lidi. Zastupitelstvo ve Vracově rozhodlo o změně územního plánu. Téměř dvacetileté čekání na příchod investorů končí. O tom, že u lesa v lokalitě Mýtinka budou jednou sídlit podniky, rozhodli už první porevoluční zastupitelé. Ti dnešní jejich rozhodnutí změnili.

„Balík změn v územním plánu jsme odsouhlasili. Je tam i lokalita Mýtinka. Dohodli jsme se, že by tam jednou mělo být smíšené bydlení, rodinné domky a bytovky,“ potvrdil starosta Vracova Ladislav Šmýd.

Nyní bude následovat vyjadřování institucí. To potrvá i měsíce. Pokud nebudou posudky negativní, změna projde. Důležitý bude postoj Lesů ČR, pozemek totiž leží přímo u lesa. Jeho okrajem také vede chráněné území Natura 2000. Její členové už léta blokují výstavbu rychlostní silnice přes Bzeneckou Doubravu. Vracovští ale počítají s tím, že ekologové plánu města v cestě stát nebudou.

„Nemyslím, že s tím bude problém. Pokud by tam neschválili bydlení, tak co jiného? To by tam mohla být už jen louka,“ zamýšlí se Anna Vyšinková, předsedkyně komise pro výstavbu a majetek.

Právě komise změnu navrhla. Po dlouhých letech, kdy město usilovalo o nalákání větších podniků do Vracova se v počátku zdálo, že rozhodování bude obtížné. Zastánci průmyslu ale nakonec ustoupili a změna prošla dokonce jednohlasně.

„Vracov potřebuje nové bydlení, ale i nové zaměstnavatele. Po problémech, které máme neustále z dokončením malé průmyslové zóny v lokalitě Padělky, jsem se nakonec přiklonil k variantě bydlení,“ vysvětlil svůj postoj zastupitel František Plášek. Ten dodal, že s větší plochou průmyslu by rostly i komplikace. „Když v Padělkách jsou takové, na Mýtince by možná byly ještě větší,“ dodal zastupitel.

Lehkost, s jakou návrh nakonec zastupitelstvem prošel, překvapil i vedoucí komise pro výstavbu.

„Bylo to pro mě příjemné překvapení, nečekala jsem to. Už na zasedání rady, kde jsem návrh přednášela, jsem čekala množství dotazů, ale žádné nepřišly,“ svěřila se Vyšinková.

Než se na Mýtinku nastěhují první obyvatelé, uteče ještě pěkných pár let. Jen na vybudování potřebné infrastruktury by město potřebovalo podle prvních neoficiálních odhadů kolem dvaceti milionů korun.

„Když půjde vše dobře, zvládneme v tomto volebním období získat posudky a začít na projektové dokumentaci,“ zhodnotil nejbližší vývoj starosta.