Člověk je potká na ulici nebo zvoní u jeho dveří. Tváří se mile, vypadají slušně a nabízejí levnější telefonování, elektřinu či pojištění. Než se oslovený naděje, podepisuje smlouvu, jejíž vypovězení ho většinou stojí tisíce korun. Stačí přitom jen zavolat policii, podomní prodejci totiž většinou porušují zákony města či obce, ve kterém se pohybují.

„Nedávno mi zazvonil 
u dveří muž a tvrdil, že chce vidět plynoměr. Jakmile se dostal do bytu, začal mi vykládat, že společnost, která dodává plyn a elektřinu, spolupracuje s dceřinou firmou a mění se tarify. Chtěl podepsat smlouvu. Což jsem nakonec udělal, ale přiznám se, že jsem nevěděl, která bije. Naštěstí šla smlouva vypovědět," popsal pár týdnů starý zážitek třicetiletý Tomáš z Hodonína.

V uplynulém týdnu se mohla podobná situace udát 
v Moravském Písku. Podle tamního starosty Miroslava Duly chodili distributoři plynu a elektřiny po obci několik dní. „Přestože je náš zaměstnanec upozorňoval na to, že je v obci podomní prodej zakázaný, zůstali zde a smlouvy nabízeli a podepisovali. Pohlídal jsem si, kde prodejci jsou, a zavolal jsem policii," popsal situaci v obci Dula.

Pomohou i strážníci

Jeho slova potvrdil i hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. „Policisté osoby, které na místě sjednávaly podomním způsobem dodávky energií pro jistou energetickou společnost, vyhledali, ztotožnili a poskytli nezbytnou součinnost představitelům obce při projednávání záležitosti. Tu si pak vzal 
k dořešení starosta," uvedl Zámečník s tím, že obdobně policisté postupují i v dalších případech, kdy řeší problémy s podomními prodejci.

Lidé se ale mohou obracet i na strážníky. „Podomním prodejcům za porušení obecně závazné vyhlášky hrozí pokuta až do výše třicet tisíc korun," vzkázal těm, kteří porušují zákon.

Dula přitom poukázal na fakt, že Moravský Písek zakázal podomní prodej jako jedna z prvních obcí v regionu, a to už v roce 2009. „Ve vyhlášce máme zákaz nabízení zboží a služeb. Distributoři se ale vymlouvají, že nabízejí pouze zprostředkování. Jde ale o službu, což jsem si ověřoval i na právním oddělení krajského úřadu," sdělil Dula. Ve výkladu ministerstva je podle něj jasně napsané, že jde o službu, kterou je možné zakázat tržním řádem. „Abychom s tímto problémem mohli něco dělat, s radními jsme vyhlášku doplnili tak, že je jasné a neoddiskutovatelné, co v obci zakazujeme," vysvětlil Dula.

Ten poukazuje hlavně na fakt, že se prodejci zaměřují na starší lidi, kteří většinou smlouvy podepíší. „Obracejí se potom na nás, že nevědí, co podepsali, a abychom jim napsali žádost o zneplatnění smlouvy. Někteří smlouvy podepisují opakovaně. Právě starší lidi chceme před podobnými praktikami ochránit," popsal zkušenost Dula.

V roce 2011 zakázalo podomní a pochůzkový prodej také Veselí nad Moravou. Jak uvedl tamní místostarosta Petr Kolář, ve městě však v poslední době případů přibylo. Končily až vykradením bytů. „Proto jsme občany upozornili na to, že je ve městě podomní prodej zakázaný a v momentě, kdy na něj narazí, mají okamžitě kontaktovat policii. Jde totiž o přestupek," řekl Kolář.

Podle něj hrozí fyzickým osobám za porušení městského nařízení pokuta dvacet tisíc korun. Právnickým osobám pak až dvě stě tisíc korun.