V Žádovicích platí vyhláška zakazující podomní prodej už od května 2014. U vjezdu do obce na to každého upozorňují cedule. Dvojice podnikavců se jej pokusila obejít. „Pohyb prodejců po vesnici nahlásili obyvatelé v kanceláři obecního úřadu. Na moji výzvu k prokázání totožnosti prodejci nereagovali a odmítli vysvětlit, co u nás dělají či nabízejí," uvedl žádovický starosta Bronislav Seďa.

Nakonec museli přijet státní policisté. „Prodejce legitimovali a sepsali úřední záznam," podotkl starosta.

Věcí se poté zabýval právní odbor Městského úřadu v Kyjově. Dospěl k závěru, že se nejednalo o přestupek, ale o správní delikt podle zákona o obcích a případ předal k řešení zpět do Žádovic.

Obecní zastupitelstvo na svém posledním zasedání vyměřilo každému z přistižených prodejců pokutu pět tisíc korun. Ze zákona je přitom možné provinilce potrestat až do výše dvou set tisíc korun. „V roce 2014 se objevily dva podobné případy, ty jsme řešili domluvou. Od té doby nemám zprávy o tom, že by se v naší obci podomní prodejci ukázali. Vyhláška je pro obec přínosem," konstatoval Seďa.

Podle Ladislava Šticha, mluvčího společnosti, pod jejímž jménem se prodejci představili, nejde o jejich zaměstnance. „Šlo zřejmě o nějakou skupinu obchodníků, kteří uzavírají smlouvy, které pak společnostem nabízejí. Naši obchodníci jsou proškolení a podepisují etický Kodex obchodníka. Ten jim výslovně zakazuje prodávat v místech, kde je přímý prodej zakázaný. Pokud by náš obchodní zástupce kodex porušil, okamžitě s ním ukončíme spolupráci," sdělil Štich.

Už tři a půl roku podomní prodejci neuspějí ani v Hroznové Lhotě. „Několikrát mě na ně obyvatelé upozornili. Z obce jsem je vykázal. Pokuty jsme nedávali. Řekl jsem jim, že mají patnáct minut na to, aby odešli. A fungovalo to," přiblížil starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák.

Většinou se podle něj jednalo o obchodníky, kteří přemlouvali starší lidi, aby změnili dodavatele energií. „Naposledy zde byli loni na podzim. Počet prodejců se ale díky vyhlášce výrazně snížil," dodal Hanák.

V některých obcích je ale tento typ nabízení zboží a služeb stále povolený. Třeba v Labutech. „Věřím tomu, že když se v okolí zákazy objevily, tak naše obec není pro prodejce zajímavá. Zaznamenal jsem, že prodejců ubylo a přestali po domech obtěžovat. Zatím jsme o vyhlášce neuvažovali," zmínil se labutský starosta Milan Hrkalík.

Odolat tlaku zkušených prodejců mezi dveřmi není zrovna snadné. Zvláště pro starší lidi. Své o tom ví také Anna Polešáková z Rohatce. Její matce oznámila neznámá žena po telefonu, že k ní přijde kontrola od jejího dodavatele.

Ta si však informaci u své společnosti ověřila. „Přišel nějaký pán a představil se jako pracovník energetické společnosti. Že pro ni má lepší nabídku. Pak ale ukázal, že je z jiného podniku. Na nabídku mu maminka nekývla," popsala Polešáková.