Špatné zkušenosti má v poslední době řada Jihomoravanů. Ti důvěřivější jsou už chudší o desítky tisíc korun. Některé situace přitom vypadají jako přes kopírák. Například člověku prodávajícímu na internetu jakékoliv zboží, se ozve podvodník s tím, že má o věc zájem, a že s transakcí pomůže. Následně zašle falešný odkaz dopravce s vyplněním údajů o bankovním účtu či platební kartě.

Ilustrační foto.
Další rekord, nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku: 36,7 stupně Celsia

Když je prodejce vepíše, otvírá zlodějům dveře k úsporám. Několik takových případů nyní na jihu Moravy vyšetřují policisté. Jednou z posledních obětí je čtyřicetiletá žena z Tišnovska, která prodávala korálky. „Prostřednictvím sociální sítě ji kontaktoval zájemce a nabídl, že zboží uhradí elektronicky. Ochotně pak poslal falešný odkaz na platební bránu kurýrní služby,“ potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

JAK VYZRAJETE NA PODVODNÍKY?

Vždy kontrolujte správnost webové adresy na stránce kurýrní služby.

Nevyplňujte údaje o svých bankovní účtech včetně přístupových údajů, totéž platí o vašich platebních kartách.

Nepotvrzujte odchozí platby z účtu, které neodpovídají smluvené ceně.

Neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače.

Nic netušící oběť vyplnila požadované informace včetně přístupových údajů do svého internetového bankovnictví. Transakci nakonec potvrdila. „Když si později kontrolovala účet, jen zírala. Namísto příchozích osmdesáti korun z něj naopak odešlo skoro padesát tisíc,“ sdělil mluvčí.

Stejně mohla tento týden dopadnout i Věra Lantová z Brna. Riziko ale odhalila včas. „Osoba psala, že má zájem o mé zboží. Údajně všechno zajistí, zamluví kurýra, bezproblémový převod mezi účty a samozřejmě poslala odkaz, který jsem však neotevřela. Takové jednání bylo hned podezřelé,“ prozradila.

Zásady bezpečnosti jsou podle policistů jednoduché. Kontrolovat správnost webové adresy, nevyplňovat údaje o svých bankovních účtech včetně přístupových údajů a nepotvrzovat odchozí platby, které neodpovídají smluvené ceně.

Velký pozor si na síti dává například Andrea Vodičková, jež lidem ve Vyškově nabízela trojkolku nebo fitness náramek. „Pokud neznám danou osobu, chci platbu zásadně poslat na účet. Své údaje dále nikomu nezasílám. Nepřistupuji ani na ověřené platební brány, to raději upřednostním dobírku,“ zdůraznila Vodičková. Muž z Pohořelicka přišel dokonce o stotisícovou částku, když ho zloděj přesvědčil k instalaci programu pro vzdálenou správu.