Už žádné domluvy, ale okamžitá pokuta od dvou stovek až do patnácti set korun. Mikulovští se na sklonku uplynulého roku rozhodli pro tvrdší tresty pro nezodpovědné majitele psů, jejichž zvířata běhají po městě bez vodítka nebo po nich zůstávají exkrementy. Donutili je k tomu stížnosti obyvatel.

V Mikulově řešili loni okolo šedesáti prohřešků pejskařů. „Pokud se přestupek opakuje, postupujeme ho nyní do správního řízení, kde čeká majitele psa ještě větší postih. Jde o tisíce korun. Někteří za jednoho psa zaplatí na pokutách i pět šest tisíc," přiblížil tvrdé postihy velitel tamních strážníků Jiří Hamerník.

ÚTULEK SE PRODRAŽÍ

V některých případech dokonce psi skončí i v útulku. „Naposledy v prosinci jsme tam vezli dva psy, u nichž jsme znali majitele. Toho jsme pak písemně vyzvali, ať si psy vyzvedne. Pak je to pro něj ještě dražší. Musí zaplatit pokutu, výdaje za pobyt i prohlídku lékaře," zmínil Hamerník.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

Na některé ale ani pokuty neplatí. „Na jednom sídlišti máme člověka, který to vůbec neřeší. Dostane pokutu, předvolání ke správnímu řízení, ale je mu to jedno," krčil rameny velitel.

S tvrdším metrem většinou souhlasí i Mikulovští. „Mám psa a uklízím po něm. Nedělá mi radost, když jdu s ním a malými dětmi někam na procházku a šlápnu do výkalů," řekla například Alena Sedláčková.

Někteří majitelé psů na jihu Moravy naopak mají za to, že strážníci bývají až moc přísní. „Mnohdy si navíc vybírají, kterým případům se budou věnovat. Když kousek od jejich služebny tři holohlaví muži mají na volno puštěného stafordšírského teriéra, raději nic nevidí. Zato starší ženě s malým psem dají pokutu hned," kritizovala majitelka psa Martina Špačková ze Znojma.

O TŘETINU VÍC NEŽ LONI

Ve Znojmě považují strážníci dohled nad volně pobíhajícími psy za jednu z priorit. „Případů, kdy majitelé nechali psy pobíhat v rozporu s vyhláškou, nebo po nich neuklidili exkrementy, jsme měli loni o třetinu víc než v předešlém roce," sdělil ředitel znojemských městských strážníků Ivan Budín.

Měsíčně jde podle něj o desítky případů. „Zhruba třetinu vyřešíme domluvou. Pokuty bývají nejčastěji od jednoho sta do pěti set korun," doplnil ředitel.

V Hodoníně řeší strážníci prohřešky spojené se psy vždy nejprve domluvou. „Pokud přistoupíme k pokutě, volíme ji v řádech stokorun. Nejčastější případy jsou zatoulané zvíře nebo neuklízení exkrementů," uvedl ředitel tamní městské policie Jindřich Vašíček.