Neudržovaných zemědělských pozemků plných plevele v Šardicích neustále přibývá. Místní zemědělská komise jejich majitele varuje. Pokud se o své pozemky nepostarají, navrhne je do správního řízení. Ty mohou skončit udělením pokuty.

„Neudržováním svých pozemků jejich vlastníci znehodnocují práci svých sousedů. Protože semena z plevelů se rozšiřují do okolí,“ vysvětluje předseda šardické zemědělské komise Petr Veverka. Podle něj se problém s neudržovanými pozemky dlouhodobě neřeší. „Většinou jsou jejich majiteli staří lidé nebo ti, jež se z obce odstěhovali. Chceme docílit toho, aby pozemky někomu pronajmuli a ten se o ně postaral,“ uvedl Veverka.

Případné správní řízení potom řeší odbor životního prostředí města, pod který konkrétní obec spadá. Šardičtí se k takovému řešení situace s neudržovanými pozemky nechali podle Veverky inspirovat některými obcemi na Brněnsku. „Do té doby jsme se tím nezabývali. Zhoršující se situace nás k tomu ale donutila,“ přiznal Veverka.

Zaplevelené pozemky trápí také zdejší vinaře. Podle člena šardického mendelova vinařského spolku Miroslava Fišmana mají díky nezodpovědným majitelům pozemků vinaři více práce. „Jeden takový pozemek sousedí s mojí vinicí. Přitom jeho majitel je vitální a navíc bývalý agronom. Domluvit se s ním ale nelze,“ povzdechl si Fišman.

Kyjovský odbor životního prostředí řeší podle jeho vedoucí Šárky Hauserové asi dva takové případy ročně. „Ve správním řízení potom uložíme opatření. Následně pokutu. Liší se v jednotlivých případech,“ přiblížila Hauserová. Většina obcí si ale podle ní problémy s majiteli pozemků, o které se nestarají, řeší sama.

Několik případů ročně řeší také veselský odbor životního prostředí. Podle jeho vedoucího Petra Michny se ale pověřená pracovnice úřadu většinou s dotyčným domluví, a ten nechá pozemek pokosit.

Stěžují si i jinde

„Šířící se semena z plevele mohou totiž dělat problémy i alergikům,“ podotkl Michna. Podle jeho vyjádření může majitel neobdělávaného pozemku dostat pokutu až ve výši třiceti tisíc korun.

„Udělený peněžní pokuty je ale výjimečné. Lze jen těžko dokázat, že semena se rozšířila do okolí z konkrétního pozemku,“ vysvětlil Michna. Problém s neobdělávanou zemědělskou půdou neřeší pouze v Šardicích. Že bude takových pozemků přibývat, si myslí například ždánická starostka Iva Stafová. „Řešení tohoto problému je dost komplikované. Zatím jsme k tomu jako šardická zemědělská komise nepřistoupili. Myslím si ale, že bude hůř,“ míní Štafová.

Že si mají vlastníci pozemků řešit situaci mezi sebou, si myslí skoronický starosta Jan Grombíř. „U nás v obci necítím neobdělávané pozemky jako tak zásadní problém. Více mně trápí tato situace ve Vracově, kde mám vinohrad. Nenapadlo mě ale jít na obec a říct, ať se o to postará. Majitel pozemku si to má vyřešit sám,“ uzavřel.