Miroslav Němec neubrzdil před časem svoje auto a v brněnské Novolíšeňské ulici narazil do jiného auta. „Byť se nehoda obešla bez zranění, škoda na autě se vyšplhala ke třem stům tisícům korun. Když jsem zavolal policii a nehodu ohlásil, čekal jsem na dopravní hlídku více než hodinu,“ vzpomínal Němec. Pokud by se mu nehoda stala letos, čekal by maximálně půl hodiny. Alespoň podle slibů jihomoravského policejního ředitele Bedřicha Koutného.

„Nikdo není zvědavý, čekat půl dne na policii. Dojezdové časy chci proto letos garantovat. Ke každé události by měla policie dojet do třiceti minut. Pochopitelně u vážných případů tam budeme do několika minut,“ tvrdí Koutný. Ten si včera odškrtnul první rok v čele jihomoravské policie.

„Lidé jsou naši zákazníci a policisté se podle toho musejí chovat. Rychle a slušně. Oběť trestného činu nesmí čekat. A půlhodinová garance příjezdu policie na místo není nereálná,“ dodal Koutný.

Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk ovšem upozornil, že ne vždy se třicetiminutový limit podaří dodržet. „Pokud budou v Brně zácpy a policisté nepojedou s majáky, mohou přijet později,“ upozornil Vaněk.

Přesto by policisté přijeli rádi v limitu třeba k vykradenému bytu nebo dopravní nehodě, při níž se nikdo nezranil nebo neblokoval dopravu. „Řidiči by si ale měli uvědomit, že nehody se škodou nižší než sto tisíc korun už od Nového roku policie neřeší vůbec,“ zdůraznil Vaněk.

Půlhodinový limit není jediný letošní cíl jihomoravské policie. Její šéf se chce zaměřit také na bezpečnost u škol, které stojí u rušných ulic. Tato změna už se například projevila v Brně. Od minulého týdne policisté stojí od sedmi ráno u rizikových přechodů. A nejen u nich. „Vodím děti do základní školy v Křenové ulici. Když vystupuji z tramvaje, jezdí kolem ostrůvku mnoho aut. Někteří řidiči nedávají přednost, ale když vidí policistu, přibrzdí a nechají lidi přejít na chodník,“ pochválila novinku Jana Pelikánová.

Třetí prioritou jihomoravské policie je osobní a místní znalost policie. Každý člověk by měl znát „svého“ policistu. „Tento cíl se však samozřejmě podaří dosáhnout jen v menších obcích, v krajských a okresních městech je to nereálné,“ poznamenal Koutný.

Jihomoravský hejtman a šéf bezpečnostní rady kraje Michal Hašek se podivuje nad tím, proč zmíněné priority nemá policie už dlouho. „Jestliže policie říká, že se začne chovat k lidem slušně, pak se ptám, proč až teď,“ řekl Hašek. Zároveň doufá, že policie letos hlavně dobře zvládne květnové jednání ministrů zemí Evropské unie v Brně. „Praha zažila obrovské manévry. Doufám, že v Brně a v Jihomoravském kraji se návštěvy lidí nedotknou,“ doplnil Hašek.